Jakub Meresiński, nowy właściciel Wisły Kraków - wbrew temu co twierdzi jego adwokat - był już raz skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Takie są ustalenia dziennikarzy RMF FM. Chodzi o wyrok sądu w Częstochowie za posługiwanie się sfałszowanymi świadectwami dojrzałości i ukończenia liceum.

Jakub Meresiński, nowy właściciel Wisły Kraków - wbrew temu co twierdzi jego adwokat - był już raz skazany prawomocnym wyrokiem sądu. Takie są ustalenia dziennikarzy RMF FM. Chodzi o wyrok sądu w Częstochowie za posługiwanie się sfałszowanymi świadectwami dojrzałości i ukończenia liceum.
a /arch rmf fm /

Prawnik Jakuba Meresińskiego w ubiegłym tygodniu wydał oświadczenie, z którego wynika, że jego klient jest osobą niekaraną i niewinną. I nigdy nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. To oświadczenie miało związek z zarzutami popełnienia przestępstwa oszustwa przy rozliczaniu podatku VAT.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE >>>

Reporter RMF FM Michał Dobrołowicz ustalił jednak, że Jakub Meresiński ma na swoim koncie prawomocny wyrok.

Chodzi o posługiwanie się sfałszowanymi świadectwami dojrzałości i ukończenia liceum. Według naszych ustaleń nowy właściciel Wisły Kraków zdobył fałszywe dokumenty i przedstawił je próbując zapisać się na wyższe studia. Wychwycono to i sprawą zajęła się policja.

Zarzuty popełnienia przestępstw oszustwa na szkodę Skarbu Państwa - usłyszał m.in. Jakub Meresiński nowy właściciel Wisły Kraków. Jak powiedział RMF FM Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, oszustwa były związane z rozliczaniem podatku VAT... czytaj więcej

W marcu Sąd Rejonowy w Częstochowie wydał wyrok, w którym uznał Jakuba Meresińskiego winnego zarzucanego mu czynu. Wymierzył mu karę 100 stawek dziennych grzywny, czyli tysiąca złotych.

Jak dowiedzieliśmy się w Prokuraturze Krajowej, wyrok ten uprawomocnił się pod koniec kwietnia tego roku. To wszystko oznacza, że Meresiński jest prawomocnie skazany.

Wciąż toczy się śledztwo, w którym Meresiński jest podejrzewany w sprawie wyłudzania podatku VAT.

Jak powiedział nam w piątek Tomasz Ozimek, rzecznik częstochowskiej prokuratury, która prowadzi śledztwo w tej sprawie, oszustwa były związane z rozliczaniem podatku VAT przez trzy firmy, w których mężczyzna pełnił funkcję prezesa zarządu.

Śledztwo prowadzone jest również przeciwko 14 innym osobom - dodał rzecznik i podkreślił, że postępowanie dotyczy lat 2012-2014.

W tym zakresie nie badamy kwestii dotyczącej zakupu klubu sportowego - mówił Tomasz Ozimek. Po informacjach prokuratury, pojawiło się oświadczenie adwokata Jakuba Meresińskiego, w którym m.in. zgadza się na podawanie pełnego nazwiska swojego klienta.

Wisła Kraków po zmianach właścicielskich ma do piątku złożyć dokumenty w sprawie utrzymania licencji na grę w Ekstraklasie. Wśród nich powinny znaleźć się miedzy inymi informacje o nowym właścicielu. Rzecznik Wisły Damian Juszczyk zapewnił w rozmowie z RMF FM, że klub dotrzyma tego terminu. Podkreślił, że Jakub Meresiński nie pełni i nie będzie pełnić żadnej funkcji w zarządzie klubu. Będzie właścicielem Wisły Kraków. 

Adwokat Jakuba Meresińskiego był dziś niedostępny w swoim biurze. Pytania o przeszłość jego klienta wysłaliśmy mu w e-mailu.