"Nowy rząd jest już poukładany. Będzie kilka niespodzianek dużego kalibru" - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM wicepremier Janusz Piechociński. Gość Konrada Piaseckiego ujawnił także, że w nowym gabinecie Ewy Kopacz nie będzie Bartłomieja Sienkiewicza. A co jeszcze mówi się w sejmowych kuluarach?

Najbardziej prawdopodobna i najważniejsza zmiana w rządzie dotyczy fotela zajmowanego przez Radosława Sikorskiego. Wydaje się, że dotychczasowy szef dyplomacji zostanie marszałkiem Sejmu. Na jego miejsce miałby się pojawić były minister finansów Jacek Rostowski.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ Z JANUSZEM PIECHOCIŃSKIM W KONTRWYWIADZIE RMF FM

O tym, że szef MSZ przyjął propozycję objęcia stanowiska marszałka Sejmu - napisała piątkowa "Gazeta Wyborcza". Według jej nieoficjalnych informacji , Ewa Kopacz miała o tym rozmawiać z Sikorskim w czwartek. I miał się on na to zgodzić. Kto ewentualnie w nowym rządzie zastąpi Radosława Sikorskiego? Tu wymienia się między innymi ambasadora w USA Ryszarda Schnepfa i europosła Pawła Zalewskiego.

SIKORSKI NA MARSZAŁKA?

Przyjęcie przez Sikorskiego funkcji marszałka Sejmu może oznaczać, że do rządu wejdzie najprawdopodobniej wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk. Miałby zostać ministrem sprawiedliwości. Wprawdzie Cezary Grabarczyk w rozmowie z naszym dziennikarzem Mariuszem Piekarskim sugerował, że celuje w fotel  marszałka, to jednak powrotu do rządu nie wyklucza. Co stanie się z obecnym ministrem sprawiedliwości? Marek Biernacki miałby przejść do resortu spraw wewnętrznych. Problem w tym, że teką w MSW nie jest zainteresowany. Tak przynajmniej wynika z informacji naszych dziennikarzy. Z rządu - to właściwie już przesądzone - odejdzie obecny szef resortu spraw wewnętrznych - Bartłomiej Sienkiewicz.

Jeszcze w piątek rano można było usłyszeć, że stanowisko straci minister zdrowia. Bartosza Arłukowicza miałaby zastąpić jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej. Jednak teraz coraz częściej można usłyszeć głosy, że Arłukowicz zachowa stołek, żeby dokończyć wprowadzanie tzw. pakietu kolejowego. Resort utrzyma również szef MON Tomasz Siemoniak. Ale - jak wynika z naszych informacji - czeka go awans. Ewa Kopacz chce, by minister został wicepremierem.

Oczywiście spekuluje się, kto mógłby zastąpić Elżbietę Bieńkowską. Tutaj pojawia się kandydatura Rafała Trzaskowskiego, obecnego ministra administracji i cyfryzacji. Co ciekawe, również jego wymienia się jako przyszłego wiceministra w resorcie spraw zagranicznych. Ale tylko pod warunkiem, że ministerstwem pokieruje Jacek Rostowski. Szefa MAC w związku z tym miałaby zastąpić Małgorzata Kidawa-Błońska, która to już wiadomo - nie będzie rzecznikiem rządu. Jej miejsce zajmie obecna rzeczniczka marszałek Sejmu Iwona Sulik.

Niemal pewna jest także zmiana szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na razie jednak nie wiadomo, kto zastąpi Jacka Cichockiego.