Więcej pociągów z Olsztyna i Warszawy do Krakowa. A także między Olsztynem a Pomorzem Zachodnim. Takie zmiany pojawią się w czasie weekendu - wraz z nowym rozkładem jazdy PKP. "Na tory wróci część pociągów zawieszonych w czasie ostatnich miesięcy" - podkreśla rzecznik prasowy PKP Intercity Katarzyna Grzduk.

W niedzielę 30 sierpnia 2020 r. wchodzi w życie korekta rocznego rozkładu jazdy. Będzie obowiązywać do 7 listopada 2020 roku. Zmiany zapewnią optymalne kursowanie pociągów PKP Intercity na odcinkach, na których będą prowadzone prace inwestycyjne mające na celu poprawę jakości infrastruktury i samego podróżowania.

Zmiany na trasie Olsztyn-Malbork

Zmiany ucieszą między innymi podróżnych wybierających pociągi PKP Intercity między Olsztynem, Elblągiem i Malborkiem. Od 30 sierpnia br. 8 par pociągów przewoźnika wraca na trasę, która do tej pory była obsługiwana przez zastępczą komunikację autobusową. Podróżni na tym odcinku skorzystają m.in. z TLK Mamry, IC Żuławy, IC Gryf, TLK Bryza, TLK Rybak, TLK Branicki, TLK Nogat, a od 2 października także IC Stańczyk.

Do kursowania wracają także pociągi, które do tej pory były zawieszone w związku z ograniczeniem oferty przewozowej w czasie trwającej epidemii. Szybkie późnowieczorne połączenie pomiędzy Warszawą i Krakowem od 29 sierpnia zapewni m.in. IC Łokietek rel. Kraków Główny - Warszawa Wschodnia, a także IC Warmia rel. Olsztyn Główny - Kraków Główny, który pojedzie w pełnej relacji.

Od 30 sierpnia br. pasażerowie zyskają łatwiejsze połączenie między Olsztynem a Pomorzem Zachodnim. Do dyspozycji podróżnych będzie kursujący codziennie TLK Bryza rel. Olsztyn - Kołobrzeg - Olsztyn. Z kolei z początkiem października na trasę wróci wspomniany TLK Stańczyk, który w piątki i niedziele połączy Olsztyn ze Szczecinem.

Od korekty rozkładu jazdy pociąg Neptun relacji Warszawa Zachodnia - Gdynia Główna zmieni kategorię na IC i zatrzyma się dodatkowo na nowych postojach w Legionowie (tylko w kierunku Gdyni), Nowym Dworze Mazowieckim, Ciechanowie, Mławie, Działdowie (tylko w kierunku Warszawy), utrzymując atrakcyjny czas przejazdu pomiędzy Warszawą a Trójmiastem. Począwszy od 6 września br. w niedziele będzie też uruchamiany dodatkowy pociąg TLK Pobrzeże BIS w relacji Gdynia - Warszawa Zachodnia, który uzupełni ofertę dla osób powracających po weekendzie.

Więcej pociągów z Wrocławia do Warszawy

W związku z rosnącym zainteresowaniem podróżami między Wrocławiem a Warszawą, weekendową ofertę przewozową uzupełni TLK Krasiński kursujący w piątki i niedziele z Wrocławia, a w soboty i poniedziałki z Warszawy.

W związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury, za pociągi na odcinku miedzy Zbąszynkiem a Zieloną Górą nadal będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa (ZKA). Zmiany będą dotyczyły pociągów IC Zielonogórzanin, IC Bachus, IC Wawel, IC Ukiel, IC Czartoryski i IC Stoczniowiec. Z przesiadką do autobusów na odcinku Łuków - Lublin będą musieli się także liczyć pasażerowie pociągów TLK Inka i TLK.

Tuwim w związku z modernizacją linii nr 30. W związku z przerwą w ruchu na linii 403 uruchomiona zostanie ZKA na odcinku Piła - Szczecin Główny za pociąg TLK Staszic.

Prace modernizacyjne rozpoczynają się także na linii nr 6 na odcinku Czyżew - Białystok. Zmiany w rozkładzie jazdy zostały zaplanowane tak, by działania te w możliwie najmniejszym stopniu wpłynęły na komfort i czas przejazdu, a także dostępność oferty przewozowej na tym odcinku.

Kontynuowane będą prace inwestycyjne na liniach prowadzących do Zakopanego. W związku z tym od 10 września br. w relacji skróconej z i do Krakowa kursować będą pociągi:

· TLK Karpaty, rel. Gdynia Główna - Zakopane - Gdynia Główna;

· TLK Małopolska, Gdynia Główna - Zakopane - Gdynia Główny;

· IC Witkacy, Gdynia Główna - Zakopane - Gdynia Główny.

Przejazd autobusami będzie odbywał się na odcinku Kraków - Zakopane - Kraków. Co istotne, pasażerowie podróżujący bezpośrednio do stolicy polskich Tatr będą mogli skorzystać z autobusów niezatrzymujących się na żadnych przystankach pośrednich, dzięki czemu czas przejazdu będzie znacznie krótszy i wyniesie nieco ponad 2 godziny zamiast standardowych ponad 3 godzin.

Od 30 sierpnia br. zmiany będą czekały także podróżnych pociągu EIC Chrobry rel. Szczecin Główny - Warszawa Wschodnia - Szczecin Główny. Ze względu na trwająca modernizację linii 351 i związane z tym przeorganizowanie ruchu, skład pojedzie trasą okrężną na odcinku Poznań Główny - Szczecin Główny przez Rzepin, z pominięciem postojów na stacjach: Szczecin Dąbie, Stargard, Choszczno i Krzyż. Dodatkowe zatrzymanie planowane jest natomiast w Zbąszynku, Świebodzinie i Rzepinie. Pozwoli to na uzyskanie lepszego czasu przejazdu niż dotychczasową trasą.