Rosną szanse, że uczniowie polskich szkół od września wezmą udział w lekcjach edukacji zdrowotnej - dowiedział się reporter RMF FM. Za dwa lata może być to już oddzielny przedmiot w szkołach podstawowych. Takie plany mają ministerstwa zdrowia i edukacji, we współpracy z resortem rodziny.

W ramach edukacji zdrowotnej na początek organizowane mogą być na przykład stałe lekcje w ramach godziny wychowawczej, poświęcone między innymi zdrowiu psychicznemu. To jest element naszych działań na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz. Nowa podstawa programowa może obowiązywać od września 2026 roku dla klas podstawowych i od września 2028 roku dla szkół ponadpodstawowych - dodaje.

Psychiatra dziecięcy profesor Agnieszka Gmitrowicz komentuje w rozmowie z reporterem RMF FM, że w czasie takich lekcji przekazywane powinny być informacje o tym, gdzie młoda osoba najszybciej dostanie wsparcie. Zawsze pomocowe numery 116 111, jak jest kryzys. To numer telefonu zaufania. I 112 jako numer interwencyjny. Ta nauka powinna mieć charakter warsztatów: uczyć, że trzeba sygnalizować o problemach, jak prosić o pomoc, z kim się komunikować, kiedy jest trudność - podkreśla ekspert.

Wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny wymienia jeszcze inne tematy, które mogłyby się pojawić w czasie nowych lekcji w szkołach. Odnośnie zanieczyszczeń powietrza, zdrowego stylu życia, roli ćwiczeń fizycznych, ale także edukacji, jak się odnaleźć w systemie ochrony zdrowia, jak się kontaktować z systemem ochrony zdrowia. Gdy takie nowe lekcje ruszą, to będzie przełom - przewiduje wiceminister.

Pomysł wprowadzenia nowych lekcji, edukacji zdrowotnej, z dużym segmentem informacji o zdrowiu psychicznym, pojawił się jako odpowiedź między innymi na rosnący odsetek młodych osób z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi.