Ponad 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma do węzła Szczepanowice w woj. małopolskim został w poniedziałek otwarty dla samochodów. To skróci czas przejazdu między Krakowem i Warszawą.

Aby wjechać na nowy odcinek S7 jadąc od Krakowa należy na węźle Widoma zjechać z drogi krajowej nr 7, a następnie po ominięciu Słomnik wjechać na węźle Szczepanowice zjechać ponownie na dk7. Jadąc od strony Kielc - należy postąpić odwrotnie. Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać do czasu ukończenia następnych odcinków S7 budowanych w kierunku granicy Małopolski z woj. świętokrzyskim, czyli Miechów - Szczepanowice i Moczydło - Miechów.

Zgodnie z umową podpisaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w styczniu 2018 roku, odcinek w systemie "zaprojektuj i zbuduj" zrealizowała portugalska firma Mota-Engil Central Europe. Koszt inwestycji wyniósł ponad 508 mln zł.

W ramach inwestycji m.in. wybudowano 13,1-km odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S7, węzły drogowe łączące S7 z istniejącym układem komunikacyjnym, niezbędne obiekty inżynierskie, a także drogi dojazdowe.

Trasa posiada dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z pozostawioną rezerwą na trzeci pas. Wybudowano dwa węzły: Szczepanowice i Widoma, 10 wiaduktów, a także przejścia dla zwierząt, przejazdy gospodarcze i estakadę o długości ponad 680 metrów nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą.

Prezydent na otwarciu: Słomniki odetchną z ulgą

Polska musi się równo rozwijać, wszyscy w Polsce zasługują na to, aby mieć dobre drogi, aby mieć dobrą infrastrukturę, żeby tym samym mieć właściwe, normalne warunki do osobistego rozwoju, do tego żeby mieć dobrą pracę, do tego żeby móc dobrze prowadzić biznes, żeby ten biznes był obecny. Nie ma tego, jeżeli nie ma dobrej drogi, nie ma tego, jeżeli nie ma linii kolejowej, nie ma tego, jeżeli nie ma możliwości komunikacyjnych. My te możliwości komunikacyjne właśnie w tej chwili w całej Polsce realizujemy - wskazał prezydent Andrzej Duda, który był obecny na otwarciu drogi.

Tu nie ma wybierania, że będzie się realizowało na zachodzie, na północy, a na południu się nie będzie realizowało - a tak to wyglądało przed 2015 rokiem. Dzisiaj inwestycje realizuje się w całej Polsce - zaznaczył Duda.

Duda podczas otwarcia odcinka S7 Widoma - Szczepanowice wyraził nadzieję, że do końca 2023 roku trasa ta zostanie otwarta od Krakowa do Warszawy i dalej, z Warszawy do Gdańska.

Dodał, że nowy odcinek odciąży małopolskie miasto Słomniki i przyspieszy podróż na południe kraju.

Słomniki, dla których jest to obwodnica, odetchną z ulgą. Mam nadzieję, że będzie to ulga dla mieszkańców naszego regionu i dla wszystkich, którzy zmierzają na południe - powiedział prezydent.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że otwarty w poniedziałek fragment trasy S7 stanowi jednocześnie obwodnicę miasta Słomniki - dzięki niemu kierowcy mogą szybko i komfortowo ominąć zakorkowane do tej pory miasto, skracając swój czas przejazd, a jego mieszkańcy bezpiecznie poruszać się po ulicach.

Jest to także pierwszy otwarty z czterech realizowanych odcinków drogi ekspresowej S7 na północ od Krakowa.