Policja podaje, że w Wigilię i pierwszy dzień świąt doszło do ponad 160 wypadków. Zginęło w nich 26 osób, a blisko 200 zostało rannych. W ręce mundurowych wpadło 365 nietrzeźwych kierowców.

Policja przypomina, że przed świąteczną podróżą należy sprawdzić hamulce, oświetlenie i jeśli tego jeszcze nie zrobiliśmy, wymienić opony letnie na zimowe. Na pobłażliwość nie mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na jazdę "po kieliszku". Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po wypiciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Zatrzymywane jest też prawo jazdy.

Funkcjonariusze apelują, by piesi pamiętali o zmianie przepisów, która zobligowała ich do noszenia po zmroku odblasków. Do tej pory taki obowiązek miały jedynie dzieci do 15. roku życia. Został on rozszerzony na wszystkich pieszych, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.