10 portretów na 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Do 17 kwietnia w siedzibie Solidarności w Gdańsku można oglądać wystawę "Człowiek blisko Boga". Autorem obrazów jest Waldemar Cieślak - malarz samouk, na co dzień pracownik gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding.

"Pytam was po raz trzeci: idziecie spać?". Te słowa przeszły do historii

"Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi", "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi", "Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości - więcej! - nie ma przyszłości człowieka i narodu",... czytaj więcej

Do tworzenia portretów autor - jak mówi - przygotowywał się około roku. Kolejne 6 miesięcy trwało samo malowanie. Pan Waldemar Cieślak na co dzień pracuje w stoczni, jako specjalista od stoczniowego sprzętu, maszyn i nieruchomości. Malować mógł więc tylko po godzinach pracy. W domowych warunkach. Nie mam pracowni takiej z prawdziwego zdarzenia. Powiem szczerze, że ostatnie pół roku było dość napięte. Weekendy, jakieś wolne dni, wieczory. To mi zajmowało ten czas. W domu, po godzinach pracy siadałem. Oczywiście to różnie było. To zależało od dnia. Czasami człowiek ma przysłowiowego lenia. Niestety było i tak, że tydzień nie łapałem się za pędzel. A były też dni, ze jakbym mógł, to malowałbym na dwie ręce - opowiada autor portretów.

2 kwietnia 2015 to kolejna rocznica, na którą Waldemar Cieślak przygotował papieskie portrety. Wcześniej jeden obraz namalował w 2006 roku, pięć w 2010. Nie wyklucza, że na 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II namaluje 20 prac. Jak będę żył, to tak. Bo obiecałem, że na te okrągłe rocznice będę się starał poświęcić ten czas dla Jana Pawła II. On dużo czasu dla nas poświęcał i teraz my musimy też coś dla niego zrobić. On na pewno nas gdzieś tam z góry… Oczekuje od nas czegoś, co nam przekazywał przez te wszystkie lata, a my nie do końca żeśmy go tak słuchali - mówi Cieślak.

Obrazy zostały namalowane na podstawie zdjęć Jana Pawła II na płótnach różnych formatów. Największy z nich ma wymiary 110 x 85 cm. Autor użył farb akrylowych i olejnych. W ramach wystawy - obok obrazów - prezentowane są także fragmenty homilii papieża Polaka. 

(mpw)