W masywie Chryszczata, koło Komańczy niespodziewanie stanęło siedem żelaznych krzyży i betonowy monument z tryzubem - godłem Ukrainy, z dwujęzycznym napisem: "Cześć pamięci żołnierzom UPA poległym 23.01.1947 w walce z żołnierzami WP w obronie podziemnego szpitala. Cześć ich pamięci. Towarzysze broni" - pisze "Rzeczpospolita".

Pomnik jest prawdopodobnie dziełem ukraińskiej wycieczki z Kanady, która przebywała w okolicy. - Elementy żelazne i betonowe przynieśli pewnie w plecakach - przypuszczają leśnicy z Komańczy. Po wojnie w masywie Chryszczata znajdowała się jedna z głównych baz UPA.

Władze woj. podkarpackiego przystępują do inwentaryzacji wszystkich nielegalnych miejsc pamięci na Podkarpaciu wzniesionych na cześć UPA. Ostatni taki spis pochodzi z 2006 r. Wtedy doliczono się ok. 60 nielegalnych upamiętnień dokonanych przez Ukraińców.

Od dwóch lat rządy obu krajów nie mogą się porozumieć w sprawie upamiętnienia zbrodni dokonanych na Ukraińcach. Wszystkie propozycje zostały rozpatrzone negatywnie: ze względów architektonicznych lub historycznych.