Władze Poznania i Fundacja Vier Pfoten podpisały umowę, której celem jest zakończenie nielegalnego trzymania niedźwiedzi na świecie. W poznańskim zoo powstanie azyl dla tych zwierząt.

Niedźwiedziarnia stanie w przyszłym roku na dziś gęsto zalesionym fragmencie Nowego Zoo. Znikną woliery, a mieszkające w nich ptaki (m.in. sowa śnieżna) zostaną przeniesione w inną część zoo. Niedźwiedzie będą miały do dyspozycji 3-hektarowy teren. Równie duży wybieg w Poznaniu mają tylko słonie.

Azyl wstępnie dla siedmiu drapieżników

Do obiektu, którego projektowanie w tej chwili się kończy, trafi 7 niedźwiedzi trzymanych obecnie w dwóch miejscach Polski. Pierwszymi mieszkańcami będą trzy samce z prywatnej zagrody w Korabiewicach. Potem dołączą do nich cztery niedźwiedzie z Zoo w Braniewie.

Prace ruszą na wiosnę

Rozmowy z Fundacją Vier Pfoten zaczęły się we wrześniu 2011 roku. W marcu 2012 podpisano list intencyjny na temat budowy azylu dla niedźwiedzi brunatnych na terenie poznańskiego Zoo. Fundacja zadeklarowała sfinansowanie wybudowania całorocznego azylu w formie ekspozycji z wyposażeniem oraz wybiegiem. Poznański Ogród Zoologiczny przeznaczył na ten cel obszar. Prace mają ruszyć wiosną, a za rok o tej porze niedźwiedzie powinny w Poznaniu szykować się do zimowego snu.