Nie żyje ojciec Maciej Zięba, dominikanin, teolog, filozof i publicysta. Miał 66 lat. Zmarł po długiej walce z chorobą nowotworową.

O śmierci ojca Macieja Zięby poinformowali na swojej stronie internetowej wrocławscy dominikanie:
 

Cytat

Z żalem informujemy, że dzisiejszej nocy, po wielu miesiącach walki z chorobą nowotworową, zmarł nasz współbrat Maciej Zięba OP. Pamiętajmy o nim w modlitwie.

Na początku grudnia ojciec Zięba był gościem w RMF FM. Rozmowa dotyczyła pontyfikatu Jana Pawła II, kardynała Dziwisza, lekcji religii i finansów kościoła - spraw, które w życiu publicznym wielokrotnie komentował. Mówił wtedy otwarcie o nowotworze, jako chorobie współistniejącej i walce z nią:

Cytat

Staram się nie mieć czasu na walkę specjalnie, czyli prowadzić normalny tryb życia (...) w zasadzie mogę się modlić, mogę czytać, mogę pisać. To są najważniejsze rzeczy, które robię. Tak naprawdę jestem ciągle w wirze
- mówił ojciec Maciej Zięba w rozmowie z RMF FM.

Był ważnym autorytetem

W rozmowie z reporterem RMF FM ojca Macieja Ziębę wspomina  Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska:

Cytat

W moim okresie wzrastania, dojrzewania, wyrabiania sobie poglądów na świat, na pewno był dla mnie ważnym autorytetem
- mówił prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Dominikanin był w przeszłości dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności. Jego współpracownicą tam właśnie była obecna prezydent Gdańska:

Cytat

Ojciec Zięba miał w sobie wielką ciekawość młodych ludzi, tego co myślą, jak patrzą na świat. Nie stawiał żadnej bariery i dystansu, mimo, że był już osobą szalenie znaną i popularną, ale nie było też fraternizowania się
- wspominała prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Jak przyznała w rozmowie z reporterem RMF FM, poranną informację o śmierci zakonnika przyjęła z dużym zaskoczeniem, zwłaszcza z perspektywy ostatnich kilku miesięcy. Gdy widzieli się po raz ostatni, jak opisuje Aleksandra Dulkiewicz, ojciec Maciej Zięba, był w dobrej formie:

Cytat

Był naprawdę w bardzo dobrej kondycji, mówił o kolejnych planach. Rozmawialiśmy oczywiście o Polsce, o podzielonej wspólnocie, o Europie, ale też przede wszystkim o Kościele. Z dużą troską się wyrażał. Byliśmy też w kontakcie mailowym, przy okazji różnych informacji dotyczących Jana Pawła II, które ojciec Maciej bardzo wyraźnie i w wielu miejscach prostował. Można powiedzieć, że zawsze jednoznacznie stał po stronie Jana Pawła II
- wspominała Dulkiewicz.

Jak dodała, ojciec Maciej Zięba zawsze mówił, byśmy szukali tego co łączy, a nie tego co dzieli. 

Był teologiem, filozofem i publicystą

Ojciec Maciej Zięba ukończył fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. 

W 1981 wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie. 

Był działaczem opozycji antykomunistycznej, doradcą NSZZ "Solidarność" oraz dziennikarzem Tygodnika Solidarność.

Był też założycielem i dyrektorem Instytutu Tertio Millennio w Krakowie i dyrektorem Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. 

Napisał wiele książek, m.in. "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja". Był również wykładowcą licznych uczelni w Polsce i na świecie. Od 1998 do 2006 prowincjał polskich dominikanów.