Nie pokonała ich pandemia, pokonał ich pożar. Ogień, który prawie 2 tygodnie temu wybuchł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach zniszczył Oddział Chirurgii Układu Pokarmowego. Leczeni są tam m.in. pacjenci z nowotworami. Pracownicy szpitala apelują o finansowe wsparcie remontu. Na razie oddział musiał ograniczyć przyjęcia.

W ostatnich miesiącach oddział przyjmował chorych mimo pandemii, zgodnie z procedurami ustalonymi przez szpital. 

Pożar po prostu pokonał ten odział i chcielibyśmy jak najszybciej dojść do normalnego funkcjonowania - mówi kierujący oddziałem dr hab. Sławomir Mrowiec. Na razie przyjmowanie chorych ograniczono do minimum. 

Chirurgia przewodu pokarmowego została przeniesiona na inny oddział, który dysponuje tylko 18 łózkami. To o 26 mniej niż przed pożarem. 

Możemy przyjmować maksymalnie jednego pacjenta dziennie do poważnych operacji onkologicznych, co skutkuje tym, że dużo mniejsza liczba pacjentów uzyska od nas pomoc - mówi dr Daria Dranka-Bojarowska. 

Przed pożarem na oddziale leczono około 100 chorych miesięcznie, obecne możliwości pozwolą zoperować ok. 30. Powodem jest właśnie brak miejsca i pandemia koronawirusa. Część łóżek musi przygotowana dla pacjentów z zakażeniem Covid-19. 

Na Oddział Chirurgii Przewodu Pokarmowego trafiają pacjenci cierpiący m.in. na nowotwory przełyku, żołądka, wątroby czy jelita grubego. Ośrodek jest jednak przede wszystkim znany z leczenia pacjentów z nowotworami trzustki, tego typu operacji wykonywano rocznie 100-120. 

Są to procedury wysokospecjalistyczne, z których jesteśmy znani w województwie śląskim, ale również na terenie całej Polski - podkreśla dr Mrowiec. 

Medycy apelują o pomoc

Cytat

Szanowni Państwo, zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego, który ucierpiał w pożarze. Nawet najmniejsza wpłata jest dla nas niezwykle ważna
napisali medycy na Facebooku

Komunikat pojawił się także na stronie internetowej szpitala. Chęć pomocy zgłaszają już pierwsze osoby i instytucje. Wsparcie na konto szpitala przekazała archidiecezja katowicka. 

Do pożaru doszło 14 listopada przed południem. Ogień pojawił się na siódmym piętrze UCK, w sali szpitalnej Oddziału Chirurgii Przewodu Pokarmowego o powierzchni ok. 20 m kwadratowych. Pożar szybko został opanowany, ewakuację pacjentów przeprowadził personel. 4 pielęgniarki podtruły się gazami pożarowymi. Przyczyny pożaru wyjaśnia policja. W 2016 oddział został wyremontowany za 4 721 024 zł brutto. Dokładny koszt strat po pożarze nie jest jeszcze znany.

Opracowanie: