„Od dziś Ukraińcy, którzy nie mają w paszporcie pieczątki z datą wjazdu do Polski, mogą się zgłaszać po zaświadczenia” - mówi reporterowi RMF FM wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dokument ma być wydawany m.in. na dworcach kolejowych.

Wielu obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski nie ma pieczątek z datą wjazdu do naszego kraju. Chodzi o osoby, które zostały wpuszczone na podstawie albo dowodu osobistego, albo wewnętrznego, ukraińskiego paszportu.

Te paszporty są jak nasze dawne książeczki dowodów osobistych lub plastikowe. Tam nie da się wbić pieczątki. Nie rozumiem, dlaczego straż graniczna jakichś zaświadczeń nie wydaje na granicy, skoro się ich żąda od ludzi - mówił wolontariusz z Dworca Zachodniego w Warszawie, Artur.

Brak zaświadczeń komplikuje funkcjonowanie głównie tym Ukraińcom, którzy przez Polskę tylko przejeżdżają, a muszą znaleźć nocleg i załatwić procedury. Ci, którzy nie mają pieczątki, nie mogą na przykład uzyskać bezpłatnych biletów na pociąg.

O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Straż graniczna nie będzie wydawać zaświadczeń o dacie wjazdu do Polski, ale jak zapewnił wiceminister Paweł Szefernaker, Ukraińcy będą mogli je uzyskać m.in. na dworcach kolejowych. Pracownicy punktów informacyjnych i miejsc, w których wydawane są numery PESEL będą mogli sprawdzić datę wjazdu danej osoby do Polski w systemie straży granicznej.

Opracowanie: