"Laptopy za darmo!” - tak zaczyna się list, który dostaje coraz więcej użytkowników poczty elektronicznej. To chwyt prawie tak stary, jak internetowy świat, jego pierwsza wersja pojawiła się jeszcze w 2000 roku, mimo to wciąż nabiera się na to rzesza internautów.

Ericsson rozdaje za darmo laptopy w ramach promocji marki. Chcą zwiększyć popularność i sprzedaż poprzez tę kampanię. Jedyne co trzeba zrobić to wysłać e-Mail o tym do 8 osób i otrzymacie Ericssona T18. Ale jeżeli wyślecie E-Mail o tym do 20 lub więcej osób, otrzymacie Ericssona R320.Upewnijcie się o zaznaczeniu kopii swojego maila do anna.swelung@ericsson.com Zdrówko i cieszcie się swoim laptopem, kiedy nadejdzie.

Brzmi pięknie, prawda? Ale nikt za darmo nikomu komputera nie daje. A modele laptopów, wymienionych w emailu, to tak naprawdę stare telefony Ericssona, sprzed… 10 lat. Co więcej, od 2001 roku telefony komórkowe produkuje firma Sony Ericsson, sam Ericsson jest dostawcą usług telekomunikacyjnych.

Tego typu tekst krąży po skrzynkach internautów już od 2000 roku. Pojawiały się już różne wersje - że telefony rozdaje Samsung, a nie Ericsson, a w 2007 roku zmieniono telefony na laptopy, nie zmieniając przy tym modelu. Jedyne, co pozostaje niezmienne, to email osoby, do której należy wysłać kopię wszystkich maili.