50 tysięcy osób będzie manifestować w najbliższą sobotę w marszu gwiaździstym w Warszawie - zapowiada Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. OPZZ domaga się m.in. walki z tzw. umowami śmieciowymi, wyższych płac w budżetówce i minimalnej płacy godzinowej.

Ogromna manifestacja składać się będzie w sumie z czterech marszy. Wszystkie wystartują o godzinie 11 z różnych punktów, by na koniec spotkać się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich.

Od początku pontyfikatu nie mamy kontaktu z panią premier. Mimo licznych próśb i wezwań, również z mównicy sejmowej, nie znalazła czasu by spotkać się z przedstawicielami strony społecznej -mówił na konferencji prasowej Jan Guz, przewodniczący OPZZ. Zaznaczył, że jeżeli Ewa Kopacz nie wyjdzie i nie podejmie dialogu ze związkowcami, to zorganizują strajk.

Tutaj znajdziecie ulotkę z postulatami OPZZ

Jaki przebieg tras manifestacji?

Branża "Transport", "Górnictwo, Przemysł Chemiczny i Energetyka", Rada OPZZ województwa śląskiego na czele z przewodniczącym Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszkiem Miętkiem wyruszy sprzed Pałacu Kultury i Nauki od strony al. Jerozolimskich. Na trasie marszu znalazły się Ministerstwo Skarbu Państwa, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministerstwo Gospodarki.

Rady wojewódzkie OPZZ (bez Rady OPZZ województwa śląskiego), branża "Metalowcy", "Budownictwo i Przemysł Drzewny", "Przemysł Spożywczy, Rolnictwo i Turystyka", "Przemysł Odzieżowy i Skórzany", "Usługi Publiczne" (bez Związku Zawodowego Strażaków "Florian") oraz "Handel, Usługi, Kultura i Sztuka" na czele z wiceprzewodniczący OPZZ Andrzejem Radzikowskim wyruszy sprzed siedziby OPZZ przy ul. Kopernika. Na trasie: Ministerstwo Finansów, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Gospodarki.

Branża "Oświata i Nauka" na czele z wiceprezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego Grzegorzem Gruchlikiem wyruszy z Torwaru (przy stadionie Legii). Na trasie marszu znalazły się Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Związek Zawodowy Strażaków "Florian" wyruszy sprzed siedziby Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przy ul. Podchorążych. Przed KPRM przejdzie ulicami Gagarina, Belwederską, Bagatela.  TUTAJ ZNAJDZIECIE DOKŁADNE TRASY MANIFESTACJI

(mal)