Planujesz poniedziałkowe zakupy? Może czekać Cię zaskoczenie. 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy. Większość sklepów będzie tego dnia nieczynna.

W poniedziałek przypada Święto Wojska Polskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku oraz katolickie Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

15 sierpnia to jeden tych dni w roku, w które obowiązuje całkowity zakaz handlu (na podstawie ustawy z 2007 r.). Nie kupimy nic w supermarketach, hipermarketach, galeriach handlowych czy innych sklepach zatrudniających pracowników na umowę o pracę. 

Ustawa pozwala jednak na sprzedaż prowadzoną przez właścicieli sklepów czy przez osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne. Otwarte mogą być także stacje benzynowe, apteki, bary czy restauracje.

PIP zapowiada kontrole

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że skontroluje placówki handlowe, które będą otwarte 15 sierpnia. Głównymi nieprawidłowościami, których będą szukać inspektorzy PIP będą zatrudnianie pracowników, na co dzień zatrudnionych na umowy o pracę na podstawie innych umów - cywilnoprawnych, zawieranie takich umów pozornie, choć osoby te pracują na zasadach umowy o pracę - pod nadzorem kierownictwa oraz w określonym miejscu i czasie.

PIP będzie też sprawdzała legalność zatrudnienia - czy obsługujący klientów nie pracują "na czarno", czy cudzoziemcy przebywają i pracują zgodnie z polskim prawem. Obejrzą też bieżącą ewidencję czasu pracy, zgodność z prawem poziomu i zasad wynagradzania i czy udzielany jest dzień wolny za pracę w niedzielę.

Za złamanie przepisów można dostać mandat - od 1 tys. do 2 tys. zł, - gdy sprawa powtarza się, to do 5 tys. zł. Inspektor może też skierować sprawę do sądu - wtedy maksymalna grzywna wynosi 30 tys. zł.

(mn)