Polska nie zorganizuje International Expo 2022 w Łodzi - ogłosiło w Paryżu Międzynarodowe Biuro Wystaw. Wystawę zorganizuje za to stolica Argentyny - Buenos Aires. W drugiej turze głosowania polskie miasto zdobyło 56 głosów, a zwycięska Argentyna - 62 głosy.

W pierwszej turze głosowania żaden z kandydatów (Argentyna, Polska, USA) nie uzyskał 2/3 głosów. Do drugiej tury głosowania zakwalifikowały się kraje z największym poparciem, czyli Argentyna i Polska.

Temat argentyńskiej wystawy to "Nauka, innowacja, sztuka i kreatywność na rzecz rozwoju człowieka. Przemysł kreatywny w konwergencji cyfrowej". Wystawę zaplanowano od 15 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku.

International Expo to tzw. małe Expo, które odbywa się, co pięć lat pomiędzy światowymi edycjami wystaw. Jego tematyka dotyczy jednego, konkretnego problemu. W przypadku Łodzi miało to być "City Re:Invented", czyli rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

Przykro mi. To była dla nas szansa. Moglibyśmy się pokazać na świecie. A tak... - usłyszała po ogłoszeniu decyzji od mieszkańców Łodzi, reporterka RMF FM.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w środę, że rząd zarezerwował w budżecie na przyszły rok 360 mln złotych na przygotowania Łodzi do roli gospodarza EXPO. Wg. komunikatu, "środki zostaną w znacznej mierze zainwestowane w miasta i region". Równolegle do Łodzi wpływają unijne pieniądze na rewitalizację obszarową - łącznie niemal miliard złotych.

Zdaniem Ministerstwa Rozwoju, dzięki rządowemu wsparciu zostanie zbudowany tunel średnicowy łączący dworzec Łódź-Fabryczna z dworcem Łódź-Kaliska. Planowana też jest budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), który ma powstać pomiędzy Łodzią a Warszawą. Rząd ma również wesprzeć Uniwersytet Łódzki (dofinansowaniem kwotą 21 mln zł). Z kolei łódzkie placówki kulturalne, otrzymają ponad 65 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2022.

"Zbudowaliśmy coś niesamowitego"

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, podziękowała w środę, po ogłoszeniu wyników głosowania, za to, że rząd "uwierzył w projekt i wspierał Łódź, mając świadomość, że różnią ich decyzje polityczne". Zbudowaliśmy coś niesamowitego, zbudowaliśmy w Polsce przykład, że niezależnie od przekonań politycznych - potrafimy wspólnie działać i walczyć o dobro naszego kraju - podkreśliła.

Według prezydent Łodzi, wygraną miasta jest już to, że "nawet maleńkie państwa na Pacyfiku, państwa w Afryce, w Azji, potrafią wymówić poprawnie nazwę Łodzi. Powiem więcej: wiedzą gdzie jest Łódź". To, co złe trzeba szybko zapomnieć. Bierzemy się do pracy - zadeklarowała Hanna Zdanowska.

"Nie lubię honorowych porażek"

Nie lubię honorowych porażek, przegraliśmy bardzo niewielką ilością głosów. Myślę, że to jest duży sukces, ale sukces, który jest jednocześnie porażką - powiedział w Paryżu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zapowiedział jednocześnie realizację inwestycji zaplanowanych na Expo 2022. Buenos Aires wygrało 6 głosami, wynik 62 do 56 na pewno nie przynosi nam ujmy - podkreślił.

Nie załamujemy rąk, większość tych inwestycji, które były i są planowane w związku z Expo, mogę powiedzieć w imieniu rządu i tak będą realizowane, bo to są niezbędne inwestycje dla Łodzi - zapewnił minister Gliński.

(ug)