Narodowy Bank Polski planuje wyemitować banknot kolekcjonerski z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Planowana wartość nominalna banknotu to 20 złotych.

Jak wynika z planów NBP na przyszły rok, o których pisze Polska Agencja Prasowa, banknot “Warto być Polakiem" ma trafić do obiegu w listopadzie 2021. Mowa jest o maksymalnie 60 tysiącach sztuk.

Narodowy Bank Polski upamiętni w ten sposób Lecha Kaczyńskiego ponad 11 lat po katastrofie smoleńskiej, w której zginął prezydent.

10 kwietnia 2010 roku Lech Kaczyński leciał wraz z kilkudziesięcioosobową polską delegacją do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Poza prezydentem i jego żoną Marią Kaczyńską na pokładzie Tu-154M obecni byli m.in. przedstawiciele środowisk politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni 1940 roku.

Prezydencki samolot rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęło 96 osób: wszyscy pasażerowie i członkowie załogi.

Monety z wizerunkiem Lecha i Marii Kaczyńskich oraz nazwiskami ofiar

Narodowy Bank Polski już wcześniej upamiętniał ofiary smoleńskiej tragedii.

W kwietniu tego roku wprowadził do obiegu monety kolekcjonerskie upamiętniające 10. rocznicę katastrofy.

Rewers wyemitowanej wówczas monety złotej, o nominale 100 złotych, przedstawia wizerunek pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz odwzorowanie ich podpisów.

Na rewersie monety srebrnej, o nominale 10 złotych, widnieje natomiast personifikacja Polski: postać kobiety obejmującej odkształcony znak Sił Powietrznych RP, tworzący w centralnej części znak krzyża, a także imiona i nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej.