Dziś mija 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową.

Święto Niepodległości jest obchodzone w całym kraju. Główne uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się w Warszawie. Rozpoczną się od mszy za ojczyznę w kościele św. Krzyża o godz. 9:00.

Później prezydent złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze oraz wręczy odznaczenia państwowe. Następnie Andrzej Duda w eskorcie szwadronu szwoleżerów uda się przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie w południe odbędzie się uroczysta odprawa wart. W uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza weźmie też udział m.in. premier Ewa Kopacz oraz wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

O godz. 13 prezydent złoży wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na placu imienia Marszałka. Z kolei podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda wzniesie "toast za Niepodległą".

Niepodległość na sportowo

Obchodom Święta Niepodległości będą także towarzyszyć imprezy sportowe. Ulicami Warszawy przebiegną uczestnicy 27. Biegu Niepodległości. Rozpocznie się on o godz. 11.11, ma wziąć w nim udział 15 tys. biegaczy. Trasa prowadzi al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości - biegacze wystartują na skrzyżowaniu z ul. Stawki i pobiegną najpierw w kierunku południowym jezdnią wschodnią, zawrócą przy ul. Rakowieckiej i pobiegną na północ jezdnią zachodnią.

W godz. 5-15 zostanie wyłączona z ruchu al. Jana Pawła II w obu kierunkach (od ronda Zgrupowania AK "Radosław" do ul. Anielewicza) oraz ul. Stawki (od ul. Smoczej do ul. Dzikiej). O godz. 10 zamknięte zostaną obydwie jezdnie al. Jana Pawła II (od ul. Anielewicza do al. "Solidarności"). Pozostała część trasy zostanie zamknięta w godz. 10.30-13.

Oprócz tego w Wawrze w "Sztafecie Patriotów" pobiegnie 250 osób; imprezę zaplanowano w godz. 13.30-15.

Marsz Niepodległości i defilada historyczna

W stolicy odbędzie się dziś kilkanaście zgromadzeń. Największym będzie Marsz Niepodległości, który ma wyruszyć z ronda Dmowskiego najprawdopodobniej o godz. 14.15.

Demonstranci przejdą podobną, nieco zmodyfikowaną, trasą jak rok temu: Al. Jerozolimskimi przez most Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim, ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego, w pobliże stacji kolejowej. Po przejściu mostem Poniatowskiego demonstranci przejdą tylko początkiem al. Poniatowskiego - zaraz za mostem zejdą tzw. ślimakami na Wybrzeże Szczecińskie.

Ulice, którymi ma przejść marsz, będą wyłączane z ruchu z dużym wyprzedzeniem, będzie również wstrzymany ruch komunikacji miejskiej - zapowiedział rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek. Dodatkowo ze względów bezpieczeństwa na czas przejścia marszu przez most Poniatowskiego, ok. godz. 14.30, wyłączona będzie z ruchu Wisłostrada - poinformowała szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor.

Obchodom Święta Niepodległości będzie towarzyszyła również defilada historyczna. Po południowych uroczystościach przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której przemaszeruje ponad 400 rekonstruktorów w mundurach dawnych formacji wojskowych i będzie jechało 13 pojazdów wojskowych.

Rekonstruktorzy ruszą z pl. Piłsudskiego ok. godz. 13, dalej przejdą ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Nowym Światem i Al. Jerozolimskimi do Muzeum Wojska Polskiego. Od godz. ok. 13 do godz. ok. 14 zamknięte zostaną dla ruchu drogowego ulice: Krakowskie Przedmieście i Al. Jerozolimskie w rejonie ronda de Gaulle’a.

(mn)