Sąd Rejonowy w Brzegu wydał nakaz doprowadzenia do więzienia 27-latka skazanego za pedofilię. Marcin W. miał zasądzoną karę w zawieszeniu; powinien też rozpocząć terapię, ale mimo wyroku nie zaczął leczenia. Otworzył natomiast centrum edukacji dla dzieci.

O wydanym nakazie doprowadzenia Marcina W. do zakładu karnego poinformowała Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu.

O tym, że mężczyzna skazany w ub. roku za pedofilię założył w Brzegu (Opolskie) centrum edukacji, napisała Nowa Trybuna Opolska. Świetlica oferowała całą gamę zajęć dla dzieci, łącznie z letnimi i zimowymi półkoloniami.

Według gazety 27-letni Marcin W. był wcześniej nauczycielem jednej ze szkół koło Oławy (Dolnośląskie). Tam właśnie mężczyzna pod pretekstem przeprowadzania badań socjoterapeutycznych zamykał się ze swoimi uczniami w osobnym pomieszczeniu, kazał się im rozbierać i przeprowadzał "badania". Pod tym pozorem doprowadzał dzieci do tzw. innej czynności seksualnej - dodała Kosowska-Korniak.

Ofiary Marcina W. miały poniżej 15 lat.

W marcu 2013 roku Sąd Rejonowy w Oławie skazał nauczyciela za pedofilię na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, karę grzywny oraz dożywotni zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. Sąd zobowiązał też Marcina W. do podjęcia terapii psychologicznej i seksuologicznej.

Według Kosowskiej-Korniak wykonanie wyroku nadzorował Sąd Rejonowy w Brzegu i w ramach tego nadzoru stwierdził, że skazany nie stawia się na terapię, uchyla się od niej - mimo że kilkakrotnie uczestniczył w posiedzeniach sądu, na których był pouczany o konieczności poddania się takiemu leczeniu.

Przedstawicielka opolskiego sądu dodała, że Marcin W. w czasie postępowania wykonawczego złożył w październiku w brzeskim sądzie zaświadczenie, z którego wynikało, że uczestniczy w terapii we Wrocławiu. Sąd sprawdził tę kwestię - wskazany wrocławski ośrodek zaprzeczył, by mężczyzna stawił się u nich.

Marcin W. założył tymczasem w Brzegu centrum edukacji dla dzieci. Ta informacja dotarła do sądu. Jak podała Kosowska-Korniak, sąd stwierdził, że choć skazany nie narusza nałożonego na niego zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, tylko prowadzi działalność gospodarczą, to jednak jest ona związana z opieką nad dziećmi i edukacją dzieci. Dlatego, mając na uwadze charakter popełnionych przez Marcina W. przestępstw, za które go skazano, i z uwagi na fakt, że nie poddaje się on terapii, brzeski sąd uznał, że należy zarządzić w jego przypadku wykonanie kary pozbawienia wolności - poinformowała Kosowska-Korniak.

Taka decyzja zapadła 19 grudnia ub. roku. Marcin W. przez swojego adwokata wniósł jednak zażalenie. Zwrócił się o niezasądzanie kary i przekonywał, że nie uchylał się od terapii.

Sprawą zajął się Sąd Okręgowy w Opolu, który 14 lutego tego roku uznał, że zażalenie mężczyzny nie zasługuje na uwzględnienie. Tym bardziej - jak uzasadniano - że skazany przedłożył nieprawdziwe zaświadczenie o odbywanej terapii. Dlatego w środę zarządzono doprowadzenie 27-latka do zakładu karnego.

(j.)