Leśnicy alarmują - w lasach jest niebezpiecznie sucho! Choć w tygodniu przez Polskę przetaczały się burze i ulewy, dwa słoneczne dni wystarczyły, by zagrożenie pożarami powróciło, m.in. w Kujawsko-Pomorskiem. Obowiązuje tam trzeci, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Leśnicy nie wykluczają wprowadzenia zakazu wstępu.

Jak usłyszał w dyrekcji Lasów Państwowych reporter RMF FM, wilgotność ściółki to w rejonie Bydgoszczy, Torunia, Włocławka czy Brodnicy średnio 16 procent. To już bardzo mało, a leśnicy prognozują, że przez popołudnie spadnie ona jeszcze o kilka, do około 12 procent. Żeby zobrazować, co to tak naprawdę znaczy wystarczy sobie wyobrazić, że odpowiada ona wilgotności niewiele większej, niż ma ... kartka papieru.

Dlatego tak ważne jest, by wszyscy, którzy wybierają się do lasu pamiętali, by nie zostawiać w nim żadnych plastikowych czy szklanych butelek i w ogóle innych śmieci; jeśli słoneczna pogoda się utrzyma, a wilgotność lasów spadnie poniżej 10 procent przez kilka dni, prawdopodobnie zostaną ogłoszone zakazy wstępu do lasów.