W lasach na terenie pięciu województw - na północy i zachodzie kraju - prognozowany jest najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Na pozostałym terenie obowiązuje zagrożenie średnie i małe. Alertu nie ma na wschodzie i w centrum kraju.

Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa (IBL) wynika, że w środę najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach na przeważającym terenie województw dolnośląskiego i pomorskiego oraz w południowej części województwa lubuskiego, północnej części województwa kujawsko-pomorskiego i północno-wschodniej części województwa zachodniopomorskiego.

Lepsza sytuacja występuje natomiast na pozostałym terenie wspomnianych województw, a także w województwach opolskim, śląskim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, oraz na północy województw mazowieckiego i podlaskiego, gdzie prognozowane jest zagrożenie średnie i małe.

Z kolei w województwach: podlaskim lubelskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim zagrożenie pożarowe w zasadzie nie występuje.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.