Potężny układ niżowy „Erich” już w sobotę dotrze do Polski. To spowoduje kolejną falę wiatru halnego na południu Polski - prognozuje serwis "Łowcy burz".

Wyliczenia "Łowców burz" na sobotę, zwłaszcza dla wyższych partii gór, ponownie wyglądają niekorzystne. W szczytowych partiach Tatr (m.in. na Kasprowym Wierchu) wiatr może osiągnąć i przekroczyć w porywach prędkość 120-140 km/h, zaś na obszarach podgórskich wiatr może osiągnąć prędkość ok. 100 km/h.

Najsilniejsze podmuchy spodziewane są od godzin południowych, ale przede wszystkim popołudniowych. W nocy z piątku na sobotę wiatr ma już słabnąć. Ponownie będzie jednak bardzo ciepło i słonecznie – ciepły i suchy halny na terenach dzielnic południowych, częściowo południowo – wschodnich i cz. południowo – zachodnich może podnieść temperaturę do nawet ok. 12-14, lokalnie aż 15 stopni - prognozują "Łowcy burz".

Przez Zakopane przeszedł halny

W Zakopanem trwa wielkie sprzątanie po ostatniej wichurze. W Tatrach wciąż większość leśnych szlaków turystycznych jest niedostępna. Między innymi droga w Dolinie Chochołowskiej - już drugi dzień robotnicy próbują usunąć z niej powalone przez wiatr pnie.

W związku ze skutkami silnego wiatru halnego od wtorku do czwartku w południowej Małopolsce strażacy interweniowali ok. 500 razy. W Tatrach wiatr w porywach osiągał prędkość niemal 180 km na godzinę.

"Łowcy Burz"