„Brakuje na Dom Pański? Ruszyć Bank Watykański”, "Na tacę rzućcie ze swoich" – m.in. takie hasła można było zobaczyć podczas obywatelskiego protestu przeciw finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z budżetu kultury. Na pikiecie Przed Sejmem zebrało się ponad 100 osób.

To, co zostało przegłosowane w Sejmie, ta poprawka do budżetu, pod osłoną nocy wpisana w ostatniej chwili, (...) pod pozorem wspierania muzeum, to nie jest jeszcze prawo, które obowiązuje, dlatego że jeszcze musi to przejść przez Senat i zostać podpisane przez prezydenta. (...) To jeszcze nie jest prawo, jeszcze możemy protestować - mówił do zgromadzonych organizator protestu, redaktor naczelny pisma "Liberte!" Leszek Jażdżewski. Zbierał też podpisy pod apelem do senatorów, by odrzucili kontrowersyjną poprawkę.

"Dotowanie związków wyznaniowych z państwowych funduszy jest sprzeczne z polskim prawem. Jest publiczną tajemnicą, że kolejne dotacje Ministerstwa Kultury i samorządów, pod pozorem finansowania powstających w ŚOB muzeów, są faktycznym wsparciem budowy miejsca kultu. Przyłączenie się do tego procederu ustawodawcy jest działaniem niemoralnym i bezprawnym. Każe wątpić, czy decyzje parlamentarzystów są podejmowane w interesie ogółu obywateli, czy pod dyktando najbardziej wpływowych grup" - czytamy w apelu. "Apelujemy do Pań i Panów senatorów - naprawcie błąd Sejmu i przywróćcie środki polskiej kulturze, sprawy kultu pozostawiając decyzjom finansowym jego wyznawców" - podkreślają autorzy dokumentu.

Jedna z przyjętych poprawek do budżetu na rok 2015, uchwalonego w środę w nocy przez Sejm - zgłoszona przez posłów PO i PSL - zakłada przekazanie 16 mln zł z budżetu kultury na utworzenie rezerwy celowej pod nazwą "Środki na realizację zadań w zakresie kultury, w tym Muzeum Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej".