Od dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu drogowego. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu będzie można jeździć szybciej o 10 kilometrów na godzinę. Co więcej, jeśli kierowca zostanie "złapany" przez fotoradar, obejmie go 10- kilometrowa tolerancja.

Nowe zapisy o zwiększonej prędkości dotyczą autostrad, gdzie zamiast 130 km/h będzie można sunąć 140km/h, oraz dwujezdniowych dróg ekspresowych, gdzie zamiast 110km/h dozwolona prędkość będzie wynosić 120km/h .

Ponadto do ustawy wprowadzono zapis, według którego przy pomiarach dokonywanych przez fotoradary na poziomie do 10 km/h określono próg dopuszczalnego błędu kierowcy w utrzymaniu dozwolonej prędkości. Jak wskazano, podczas prowadzenia samochodu, gdy uwaga kierowcy skupiona jest na drodze, może dochodzić do "niezamierzonego przez kierowcę nieznacznego przekroczenia dopuszczalnej prędkości".

Policjanci zapowiadają jednak, że nie będzie pobłażliwości dla tych kierowców, którzy zdecydują się jeździć powyżej limitów.

Będziemy egzekwować prawo i walczyć z piratami drogowymi. Kierowcy nie powinni liczyć na to, że po podwyższeniu limitów prędkości, przy dopuszczalnym błędzie 10 km/h, będą mogli jeździć po autostradach z prędkością 150 km/h - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak zaznaczył, przepisy, które obecnie wchodzą w życie, będą na pewno dobre dla tych kierowców, którzy kierują się rozsądkiem. Dodał, że nadal brawura i nadmierna prędkość są w Polsce najczęstszymi przyczynami wypadków. Powinniśmy pamiętać, że przy dużych prędkościach, w sytuacjach niebezpiecznych, mamy znacznie mniejsze szanse na "wyprowadzenie samochodu" - wskazał Sokołowski.

Nowelizacja ustawy zakłada również, że z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a same fotoradary mają być wyraźnie oznakowane i widoczne tak, by przede wszystkim spełniały rolę prewencyjną.

Nowelizacja m.in. wydłuża również okres postępowania mandatowego z 60 do 180 dni, co w zamierzeniu twórców ustawy ma odciążyć sądy, do których trafiają sprawy, w których nie udało się ustalić kierowcy.