Nowa organizacja pracy w dolnośląskich przychodniach. Od dzisiaj w wielu z nich drzwi do lekarza specjalisty będą zamknięte. Nowe kontrakty dostało 2150 placówek. Jeszcze w sierpniu było ich o 450 więcej.

Tutaj możecie znaleźć pełną listę przychodni i szpitali, które realizują nowe kontrakty. W listę trzeba się dokładnie wczytać, bo zmian jest bardzo dużo.

W największej w Świdnicy przychodni nie będzie poradni okulistycznej i endokrynologicznej. Centrum Medyczne w Legnicy nie dostało kontraktów na usługi specjalistów z zakresu neurologii i okulistyki, a w wałbrzyskiej przychodni na Piaskowej Górze NFZ nie zakontraktował urologii.

Fundusz nie podpisał także kontraktu na poradnię ginekologiczną z 11 wrocławskimi przychodniami, które się o to starały. Od dzisiaj nie ma również okulisty i laryngologa w przychodni dla dzieci na placu Maxa Borna we Wrocławiu.

Zmiany po wykryciu nieprawidłowości

Zmiany w organizacji pracy dolnośląskich przychodni to efekt kontroli, jaki przeprowadził oddział NFZ we Wrocławiu. Wyrywkowo sprawdzonych zostało 140 placówek.

Te nieprawidłowości dotyczyły między innymi braku sprzętu deklarowanego przy zawieraniu kontraktu czy harmonogramu pracy lekarzy, którzy mieli przyjmować na przykład dwa razy w tygodniu, a przyjmowali kilka razy w miesiącu - tłumaczyła Joanna Mierzwińska, rzecznik dolnośląskiego NFZ.

Jak dodaje, umowy zostały podpisane z tymi przychodniami, które rzeczywiście spełniają deklarowane w konkursie warunki.