Od 1 września osoby po 75 roku życia będą mogły liczyć na darmowe leki. Taką datę rozpoczęcia sztandarowego projektu resortu zdrowia podał minister Konstanty Radziwiłł. Receptę z literą "S" uprawniającą do wydania leku za darmo wystawią tylko lekarze rodzinni.

O tym, które leki będą za darmo, seniorze dowiedzą się dopiero na kilka dni przed startem programu, czyli pod koniec sierpnia. Wtedy ministerstwo ujawni, ile medykamentów będzie na liście "S" i jakie konkretnie. Minister Radziwiłł zasłania się tajnością negocjacji z firmami farmaceutycznymi. Twierdzi też, że start programu darmowych leków wcale nie jest opóźniony i nigdy nie było zapowiedzi, że ruszy wcześniej. 

Rzeczywiście w tym roku będzie on finansowany tylko w części roku, ale tak po prostu miało być, nie da się zrobić ustawy w ciągu półtora miesiąca, to nigdy w życiu nie byłoby możliwe - mówi. 

Minister chyba przeoczył zapowiedź premier Szydło i umieszczenie programu 75+ w planie na 100 pierwszych dni - komentuje nasz dziennikarz. W tym roku budżet finansuje leki tylko przez cztery miesiące, bo jest na to zaledwie 125 milionów złotych. Receptę wypiszą też lekarze POZ, co też ograniczy dostęp dla seniorów, często będących pod opieką specjalisty. Ale jak przekonuje minister Radziwiłł, to z kolei ograniczy wyłudzanie darmowych leków.

(mal)