​W ubiegłym roku przeprowadzono w Polsce 1044 zabiegi przerywania ciąży - podaje Ministerstwo Zdrowia. Legalna aborcja będąca następstwem czynu zabronionego została wykonana tylko w jednym przypadku, w województwie wielkopolskim.

Jak wynika ze szczegółowych danych resortu zdrowia, najwięcej zabiegów wykonano na Mazowszu - 306, z czego ze wskazań badań prenatalnych 299, a z powodu zagrożenia życia lub zdrowia matki - siedem.

W województwie śląskim przeprowadzono 157 zabiegów z uwagi na wady płodu i cztery ze względu na ochronę życia matki.

Więcej niż 100 zabiegów wykonano także w województwach: łódzkim (111) i małopolskim (103).

Resort wskazuje, że najmniej aborcji wykonano w województwie podkarpackim - jeden przypadek z powodu upośledzenia płodu. Z tej samej przyczyny w województwie lubelskim przeprowadzono trzy legalne aborcje oraz jedną ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia matki.

4 zabiegi w szpitalach MSWiA

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w 2015 r. w nadzorowanych przez resort szpitalach wykonano cztery zabiegi przerwania ciąży. W każdym przypadku istniało duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu.

Z kolei z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w ubiegłym roku w szpitalach nadzorowanych przez ten resort nie przeprowadzono żadnego zabiegu przerwania ciąży.

Dane zgromadzone przez Ministerstwo Zdrowia są zbierane w oparciu o sprawozdania opracowywane na potrzeby programu badań statystycznych statystyki publicznej.

(łł)