Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, w resorcie zdrowia ruszają rozmowy z lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego. Medycy zapowiedzieli, że na proponowanych im warunkach nie podpiszą umów z NFZ i zamkną gabinety po 1 stycznia. Urzędnicy ministerstwa spotkają się też z pozostałymi organizacjami lekarskimi.

Obie strony zapewniły naszego reportera, że jest duża szansa na porozumienie. Od kilku dni, po tym jak zerwano rozmowy i padła groźba zamknięcia gabinetów, trwały nieformalne konsultacje.

Jak dowiedział się Mariusz Piekarski, uzgodniono pewne zmiany w pakiecie onkologicznym, które powinny przekonać lekarzy. M.in. okrojono listę badań wykonywanych w gabinetach podstawowej opieki zdrowotnej, m.in o echo serca, spirometrię i USG piersi w pewnym zakresie. Za kilka innych drogich badań oddzielnie zapłaci NFZ.

Mariusz Piekarski ustalił też, że możliwe jest jeszcze lekkie podniesienie stawki kapitacyjnej za pacjenta - ponad oferowane 136 złotych. Ma się też pojawić specjalny mnożnik dla pacjentów w wieku 40 plus.  

(mpw)