Brakuje pieniędzy dla komisji orzekających o błędach lekarskich. W styczniu zeszłego roku takie zespoły powołano przy wojewodach. Jak ustalił reporter RMF FM, resort finansów zwleka z przekazywaniem wynagrodzeń dla lekarzy. W kilku województwach zaległości sięgają trzech miesięcy.

Rzecznicy wojewodów twierdzą co prawda, że nie opóźnia to prac, jednak według naszych informacji brak pieniędzy wydłuży oczekiwanie na decyzje komisji. W tej chwili większość osób, które złożyły wniosek o uznanie błędnego leczenia musi czekać rok na werdykt.

W Wielkopolsce lekarze czekają na pensję od sierpnia. Na Pomorzu z kolei za ostatni miesiąc ministerstwo winne jest komisji prawie 25 tysięcy złotych.

Problemem jest system rozliczania - trzeba co miesiąc składać osobne wnioski do resortu o wypłatę środków. Ministerstwo - co ciekawe - twierdzi, że płaci wszystkim na bieżąco. Termin realizacji wniosków wojewodów mija 15 października. Jeśli tylko wnioski okażą się prawidłowo wypełnione - wypłacimy pieniądze - zapewnia rzeczniczka resortu.

(mpw)