Minister zdrowia prosi lekarzy o pomoc w walce z dopalaczami. Jak ustaliła reporterka RMF FM Agnieszka Witkowicz, Ewa Kopacz wysłała do nich instrukcję, w której opisuje, co mają zrobić, gdy podejrzewają pacjenta o branie takich substancji.

Zobacz również:

W instrukcji są informacje o tym, co to są dopalacze, jak mogą działać i jak leczyć skutki ich zażywania. Minister zdrowia wzywa lekarzy, by reagowali jak najszybciej. Jeśli tylko mają podejrzenie, że dziecko wylądowało w ich gabinecie po zażyciu dopalaczy - powinni przeprowadzać wywiad, by ustalić, jaki był to środek, w jakiej postaci, jak się nazywał i gdzie został kupiony. Lekarze mają też od razu informować jeden z 9 ośrodków toksykologii.

W instrukcji, która poszła do lekarzy, znalazła się również adnotacja, że w przypadku podejrzenia, że dziecko pozostaje pod wpływem tych środków, powinni natychmiast zawiadomić policję - powiedziała Ewa Kopacz.

Jak tłumaczy minister, policja ma też wchodzić do sklepów, gdzie dziecko kupiło szkodliwą substancję i prowadzić kontrolę.