"Będą ułatwienia w programie Czyste Powietrze. Nie stracimy żadnych pieniędzy" - twierdzi w rozmowie z RMF FM minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Zmian w naborze wniosków i procedurze wypłaty pieniędzy, między innymi na wymianę starych pieców, domaga się Komisja Europejska. W liście do ministra Kowalczyka - który cytuje "Gazeta Wyborcza" - pada groźba, że przy obecnym tempie programu Polska nie będzie mogła liczyć na unijne środki.

Co ma się zmienić? Nabór wniosków o dofinansowanie np. wymiany "kopciuchów" odbywać się ma na poziomie samorządów, a nie wojewódzkich oddziałów Funduszu Ochrony Środowiska. To urzędnicy w gminach mają wypełniać wnioski i je weryfikować. To zdaniem ministra znacznie przyspieszy procedurę. Tyle że Bank Światowy i Komisja Europejska sugerują, by także samorządy albo banki wypłacały pieniądze, a minister upiera się, by nadal robił to NFOŚ.

Trzeba upraszczać, ale trzeba też pamiętać o tym, że troska o środki publiczne musi być zachowana. To nie jest tak, że pieniądze dajemy i efektu nie będzie. To nie jest tak, że 500 plus przysługuje ogólnie, tylko za wykonanie zadania - komentuje minister.

Zdaniem ekspertów to nadal będzie "wąskie gardło" programu. To pozorowane ruchy resortu środowiska - wyjaśnia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego - To dobrze, że wnioski przyjmie i rozpatrzy gmina, ale co z tego, skoro potem decyzje o wypłacie pieniędzy musi podjąć i tak Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Wciąż kilku urzędników funduszu będzie musiało przybić stempel na tysiącach wniosków, by uruchomić środki .

Jest jeszcze jeden problem - czy gminy dostaną środki na sprawne przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków. Między przyjmowaniem wniosków na 500 Plus i obsługą wniosków o dowody? Ja sobie tego nie wyobrażam - mówi wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski i dodaje, że jak rząd ma problem, jego rozwiązanie zrzuca na samorządy.

Minister Kowalczyk przekonuje, że 4 lipca przedstawi uproszczenie systemu Komisji Europejskiej. Program został uruchomiony we wrześniu 2018 roku. W jego ramach można starać się o dofinansowanie do wymiany tradycyjnych pieców na bardziej ekologiczne.

Opracowanie: