​Minister kultury zadeklarował, że wyśle do Włoch polskich specjalistów w rekonstrukcji zabytków, którzy pomogą przy zniszczonych w skutek trzęsienia ziemi zabytkach. Polscy konserwatorzy są w pełni przygotowani, by rozpocząć prace w Abruzji w 2017 roku - zadeklarował.

Zniszczenia w Nursji / FIREFIGHTERS PRESS OFFICE / HANDOUT /PAP/EPA

Jak poinformowało biuro prasowe MKiDN, w liście do ministra dziedzictwa kulturowego, działalności kulturalnej i turystyki Włoch Daria Franceschiniego, wicepremier Gliński zaproponował pomoc polskich specjalistów w rekonstrukcji zabytków.

List przed kilkoma dniami, za pośrednictwem Ambasady Polskiej w Rzymie, przekazano ministrowi kultury Włoch. "Z oczywistych względów - krótkiego czasu, jaki upłynął od przekazania listu - nie mamy jeszcze odpowiedzi od ministra Franceschiniego" - podano.

"Mamy wieloletnie doświadczenie w konserwacji dzieł sztuki i zabytków historycznych. Umiejętności polskiej szkoły konserwacji są dobrze znane w Europie i Ameryce Płd. - m.in. w Chile (po trzęsieniu ziemi), Francji, Turcji, Austrii, Belgii, na Ukrainie i Białorusi etc." - zapewnił Gliński w przekazanym liście.

Trzęsienie ziemi zniszczyło ok. 200 tys. budynków

W wyniku trzęsienia ziemi, które w dn. 26 i 30 października nawiedziło środkowe Włochy, w różnym stopniu zostało zniszczonych i uszkodzonych ok. 200 tys. budynków. Jak informowali naukowcy, z pierwszych analiz zdjęć satelitarnych, uzyskanych z europejskiego programu monitorowania Ziemi Copernicus, wynikało, iż trzęsienie spowodowało deformację terenu o powierzchni 600 km kw.

Epicentrum silnego wstrząsu znajdowało się między regionami Umbria a Marche. Sytuację w rejonie Nursji w Umbrii opisywano jako dramatyczną. W miasteczku, gdzie urodził się święty Benedykt - patron Europy - zawaliła się bazylika pod jego wezwaniem. Został z niej fragment fasady.

Świątynię zbudowano około 1300 roku w miejscu, gdzie według tradycji stał dom rodzinny świętego Benedykta i jego siostry bliźniaczki, świętej Scholastyki - urodzonych w 480 roku.

(łł)