Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotka się z topmodelką Anją Rubik, by porozmawiać o edukacji seksualnej w polskich szkołach. Zaproszenie, przypomnijmy, szefowa MEN wystosowała w środowej Porannej rozmowie w RMF FM. Teraz zdradza: "Pani Rubik i ja jesteśmy umawiane".

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska spotka się z topmodelką Anją Rubik, by porozmawiać o edukacji seksualnej w polskich szkołach. Zaproszenie, przypomnijmy, szefowa MEN wystosowała w środowej Porannej rozmowie w RMF FM. Teraz zdradza: "Pani Rubik i ja jesteśmy umawiane".
Minister edukacji Anna Zalewska (fot. PAP/Radek Pietruszka) i topmodelka Anja Rubik (fot. Jerome Domine/Abaca/PAP) /Radek Pietruszka, Jerome Domine/Abaca /PAP

W środowy poranek Robert Mazurek zapytał Annę Zalewską na naszej antenie o zainicjowaną przez topmodelkę i grupę Dziewuchy Dziewuchom akcję #sexedpl, która ma promować edukację seksualną. W odpowiedzi minister przyznała, że akcji... nie kojarzy.

Anję Rubik znam z telewizji, to piękna i słynna na całym świecie modelka, natomiast samej akcji niestety nie znam, w związku z tym bardzo trudno jest mi się do tego odnieść - stwierdziła.

Ale oczywiście edukacja seksualna, która patrzy na dziecko przede wszystkim holistycznie i widzi nie tylko jego fizyczność, ale mówi o jego kształceniu do życia w rodzinie, trwa w Polsce od 16 lat - podkreśliła.

Zapraszam panią Anję Rubik do ministerstwa edukacji, razem przeczytamy rozporządzenie i podstawy programowe do Wychowania do życia w rodzinie - ogłosiła. Myślę, że razem z ekspertami będziemy mogli pokazać, w jaki sposób małe dziecko między innymi przygotowuje się do dorosłego życia, do znajomości jego cielesności - dodała.

Anja Rubik odpowiedziała na zaproszenie m.in. w przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu.

Bardzo ucieszyło mnie zaproszenie ze strony pani minister Zalewskiej do rozmowy na temat edukacji seksualnej w polskich szkołach. Podstawy programowe przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie znam doskonale. To właśnie one, a także dochodzące do mnie relacje na temat praktyki nauczania tego przedmiotu w polskich szkołach, skłoniły mnie do zainicjowania akcji #SexedPL - wyjaśniła. 

Wspólnie z gronem ekspertów, zaangażowanych w naszą kampanię, chętnie spotkam się z panią Minister, aby porozmawiać na temat niskiego poziomu świadomości seksualnej młodych Polek i Polaków oraz roli i odpowiedzialności systemu edukacji w tym zakresie - zadeklarowała. Jestem przekonana, że obowiązkiem świeckiej szkoły jest przekazanie młodym ludziom kompetentnej, naukowej wiedzy na ten temat. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wygląda rzeczywistość - stwierdziła.

Na koniec poprosiła o jak najszybsze spotkanie.

W tej chwili wiadomo już, że do spotkania dojdzie, a współpracownicy obu stron ustalają termin.

Jesteśmy umawiane - pani Rubik i ja. Mamy napięte kalendarze, nasze biura na pewno doprowadzą do tego spotkania - powiedziała dziennikarzowi RMF FM Patrykowi Michalskiemu szefowa MEN Anna Zalewska.

Rzeczywiście jest to dobra okazja do podyskutowania i przedstawienia punktu widzenia ministerstwa edukacji - stwierdziła.

Anna Zalewska zapowiedziała, że na spotkaniu w cztery oczy przedstawi szczegółowo rozporządzenie dotyczące programu Wychowania do życia w rodzinie.

(e)