Szefowa MEN Anna Zalewska przeprosiła za to, że w Sieradzu - podczas wizyty w tamtejszej szkole - jej limuzyna zaparkowała w miejscu zarezerwowanym dla osób niepełnosprawnych. "Jeśli chodzi o sytuację w Sieradzu po pierwsze chcę podziękować dziennikarzom za to, że są czujni, że reagują. Po drugie zwyczajnie przeprosić. Nie ma wytłumaczenia" - powiedziała minister.

Takie sytuacje nie mogą mieć miejsca i mówię to jako kierowca, który nigdy nie zapłacił mandatu - podkreśliła Anna Zalewska.

W czwartek szef BOR gen. Tomasz Miłkowski mówił o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego ws. nieprawidłowego parkowania samochodu BOR na miejscu dla niepełnosprawnych. Jednocześnie wyraził "ubolewanie, że "ewentualne nieprawidłowości mogły przyczynić się do negatywnego odbioru inicjatywy Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, związanej z udziałem w otwarciu sali gimnastycznej w lokalnej szkole integracyjnej".

Szefowa MEN pojechała do Sieradza na otwarcie sali gimnastycznej w szkole integracyjnej. Na zdjęciu udostępnionym m.in. przez posła PO Cezarego Tomczyka widać, że czarny mercedes zaparkowany został na tzw. kopercie.

Mogą na niej parkować tylko osoby, które mają ważną kartę parkingową. Jest ona wydawana niepełnosprawnym lub placówce zajmującej się osobami niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Osobie, która bez uprawnienia stanie na oznaczonym miejscu dla niepełnosprawnych grozi 500 zł kary i 5 punktów karnych.

Dyr. szkoły w Sieradzu: Samochód minister nie utrudnił niepełnosprawnym dojazdu

Samochód BOR, który przywiózł minister edukacji Annę Zalewską na uroczystość otwarcia sali gimnastycznej i zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych, nie utrudnił dojazdu uczniom szkoły - zapewnia natomiast dyrektor Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 8 w Sieradzu Renata Sobczak.

Dyrektor twierdzi, że to ona sama podjęła decyzję o wyznaczeniu miejsca do parkowania dla minister edukacji - ma do tego pełne prawo, jako dysponent terenu, na którym zdarzenie miało miejsce.

Jako organizator uroczystości otwarcia sali gimnastycznej z udziałem minister Anny Zalewskiej zadecydowałam, aby na czas wydarzenia miejsce parkingowe z kopertą przeznaczyć dla gości. Znak pionowy oznaczający miejsce dla niepełnosprawnych, odwróciłam w drugą stronę, aby był nieaktualny pomiędzy godz. 12 i 13 - wyjaśniła.

Jak dodała, wjazd dla dzieci niepełnosprawnych udostępniony był w tym czasie z drugiej strony budynku, co - jej zdaniem - nie kolidowało z transportem uczniów do placówki. Dowóz uczniów do szkoły mamy zorganizowany między godz. 7 i 8 oraz 14 i 15. Wszystkie dzieci niepełnosprawne mają zapewniony dowóz specjalnym autobusem i z niego korzystają - zaznaczyła Renata Sobczak.

(ug)