W Polsce żyje wiele osób, które nazywają się tak samo jak postaci znane z historii i literatury. W bazach PESEL można znaleźć wielu Henryków Sienkiewiczów, Mikołajów Rejów i Janów Sobieskich. Wśród kobiet najczęściej pojawia się bohaterka „Lalki” Prusa Izabela Łęcka.

Słynni pisarze i ich bohaterowie

Wielu Polaków nazywa się tak, jak znani bohaterowie literaccy. Znajdziemy wśród nich Sopliców - zarówno Jacka, jak i Tadeusza. Nie brakuje również odwołań do bohaterów sienkiewiczowskiej "Trylogii". 16 kobiet nazywa się tak samo, jak ukochana Kmicica - Aleksandra Billewicz. Samych Kmiciców jest czterech, a Janów Skrzetuskich tylko trzech. Nie ma natomiast żadnego Michała Wołodyjowskiego ani Barbary Wołodyjowskiej.

121 osób może pochwalić się tym, że nosi imię i nazwisko autora "Pana Tadeusza". Tylko 21 nazywa się tak jak inny słynny pisarz Bolesław Prus. W Polsce żyje też 111 Janów Kochanowskich, 11 Mikołajów Rejów, 15 Marii Konopnickich oraz 10 Stefanów Żeromskich.

Mnóstwo Mieszków, żadnego Chrobrego

Wielu Polaków nazywa się tak, jak historyczni władcy Polski. Jest wśród nich 11 Władysławów Łokietków, 2 Kazimierzy Wielkich, 128 Władysławów Jagiełło, 14 Stefanów Batory, 87 Janów Sobieskich oraz 48 Stanisławów Poniatowskich. Ponad 2 tysiące mężczyzn nosi imię pierwszego historycznego władcy naszego kraju - Mieszka. Na przeciwnym biegunie są Bolesław Chrobry, Kazimierz Odnowiciel i Bolesław Krzywousty - w Polsce nie ma, kto nazywałby się tak jak oni.