Mgła znowu utrudnia pracę lotniska w Pyrzowicach niedaleko Katowic. Mgliście ma być dziś całym południowym pasie Polski.

Reporterka RMF FM Anna Kropaczek ustaliła, że z powodu mgły samolot, który powinien odlatywać do Warszawy został odwołany. Trzy inne loty: do Londynu, Paryża i Monachium -  zamiast z Pyrzowic - polecą opóźnione o dwie godziny z podkrakowskich Balic. Pasażerów przewożą autokary. Na razie nie ma informacji, by któryś z samolotów lecących do Pyrzowic miał lądować na innym lotnisku.

Ostrzeżenie przed gęstymi mgłami w południowo-wschodniej Polsce

Zobacz również:

Gęste mgły mogą utrudniać życie w sześciu województwach w południowo-wschodniej Polsce. Chodzi o województwa: opolskie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie. Na tych obszarach widoczność nie przekroczy 200 metrów. W Świętokrzyskiem i Lubelskiem mgły mają ustąpić ok. godz. 10, w pozostałych województwach dopiero ok. południa.

Od niedzieli mgły w całej Polsce paraliżują pracę portów lotniczych. Ograniczona widoczność była przyczyną odwoływania i opóźnień lotów m.in. na lotniskach w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

To pilot ostatecznie decyduje o lądowaniu samolotu

Ostateczną decyzję o lądowaniu samolotu w czasie gęstej mgły podejmuje kapitan samolotu. Kapitan statku powietrznego otrzymuje od kontrolera ruchu lotniczego informacje o warunkach meteorologicznych na lotnisku, do którego leci. Kontroler wydaje zgodę na lądowanie, ale ostateczna decyzja o tym, czy lądować, należy zawsze do kapitana - wyjaśnia rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Podkreślił, że lotnisko nigdy nie jest zamykane z powodu mgły, a służby lotniskowe są zawsze gotowe na przyjęcie samolotu.