Mazury Cud Natury - niestety, nie dla wszystkich. Wielkie Jeziora Mazurskie nie znalazły się na liście siedmiu Nowych Cudów Natury. W plebiscycie zorganizowanym przez szwajcarską fundację New7Wonders przegrały m.in. z Amazonią i Komodo. Organizatorzy zastrzegają, że to nie są ostateczne wyniki - głosy mają być jeszcze raz dokładnie przeliczone. Oficjalną listę poznamy na początku przyszłego roku.

Mazury były jedynym polskim regionem biorącym udział w głosowaniu. Niestety, do "cudownej siódemki" nie weszły, ale mieszkańcy i eksperci przekonują - i tak odnieśliśmy sukces.

Branża turystyczna działająca na Mazurach liczy na to, że kampania odwołująca się do hasła "Mazury cud natury", promowanego przez ostatnie 2 lata, będzie kontynuowana. Mobilizacja wokół głosowania to wielki sukces marketingowy Mazur i marki Mazury, należy wykorzystać i podtrzymywać to zainteresowanie, jakie się wytworzyło wokół Mazur - przekonuje Andrzej Kindler z warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiej Izby Turystyki. A wbrew pozorom region tej promocji potrzebuje, bo się zmienia. To już nie tylko żagle, ale także nowoczesne hotele i centra konferencyjne - to teraz trzeba pokazać - argumentuje. Do tej pory warmińsko-mazurski Urząd Marszałkowski wydał na 2-letnią kampanię promocyjną około 2 mln 300 tysięcy złotych.

W poprzednich etapach konkursu Polskę reprezentowały jeszcze Białowieża i Pustynia Błędowska - oba miejsca zdobyły jednak zbyt mało głosów, by dojść do finału.

Ogólnoświatowy konkurs na 7 Nowych Cudów Natury zorganizowany został w 2007 roku przez szwajcarską fundację New7Wonders. Do konkursu zgłoszono 440 miejsc z całego świata, z czego do konkursu zakwalifikowano 261.

Pełna lista 7 przyrodniczych cudów świata, w kolejności alfabetycznej:

Amazonia

Zatoka Halong (Wietnam)

Wodospady Iguazu (Brazylia i Argentyna)

Wyspa Jeju (Korea Płd.)

Wyspa Komodo (Indonezja)

Podziemna rzeka Puerto Princesa (Filipiny)

Góra Stołowa (RPA)