Polska węglem stoi i to się nie zmieni – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który wziął udział w centralnych uroczystościach z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Stwierdził też, że „od górników zależy bezpieczeństwo, bez którego nie ma niepodległości, niezawisłości i demokracji”.

Polska węglem stoi i to się nie zmieni – podkreślił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który wziął udział w centralnych uroczystościach z okazji Dnia Górnika w Bełchatowie. Stwierdził też, że „od górników zależy bezpieczeństwo, bez którego nie ma niepodległości, niezawisłości i demokracji”.
Antoni Macierewicz /PAP/Grzegorz Michałowski /PAP

Przekazuję wam życzenia nie tylko w imieniu własnym - posła ziemi piotrkowskiej, ale także w imieniu pani premier Beaty Szydło, w imieniu rządu i polskich sił zbrojnych. Bo jest coś niesłychanie wspólnego między waszą służbą i wojskiem. To wiąże się nie tylko z nieustannym poczuciem niebezpieczeństwa i zagrożenia, ale także ze świadomością, że od was zależy bezpieczeństwo kraju - tak jak zależy ono od wojska i żołnierzy - mówił do górników Macierewicz.

W czasie centralnych uroczystości Polskiej Grupy Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. w Bełchatowie odznaczenia państwowe i branżowe otrzymało kilkudziesięciu górników. Minister zaznaczył, że obserwował ich z wielką radością i dumą. Pomyślałem sobie: zobacz, z jaką determinacją, wysiłkiem, ale i radością gotowi są oddawać własne zdrowie i życie, aby utrzymywać to bijące serce polskiej energetyki, jakim jest Bełchatów i wszystkie kopalnie węgla brunatnego - dodał.

Według Macierewicza górnicy swoją ciężką i trudną pracą zapewniają bezpieczeństwo państwa polskiego i narodu. Od górników zależy bezpieczeństwo, bez którego nie ma niepodległości, niezawisłości i demokracji - nie ma po prostu możliwości życia narodu - zaznaczył polityk. Wezwał również do uczczenia pamięci górników, którzy polegli - zarówno w ostatnich dniach, jak i dawniej - tych, którzy "byli ofiarami straszliwych wypadków" oraz nad tych, których "zastrzelono z zimną krwią, bo stawali w obronie narodu i Polski" w kopalni Wujek.

Minister podziękował górnikom za pamięć o prezydencie Lechu Kaczyńskim, z którym odwiedził ich w Bełchatowie sześć lat temu. Tutaj ona zawsze jest. Tu i wśród wszystkich górników w Polsce; dajecie temu co miesiąc świadectwo na Krakowskim Przedmieściu - dodał. Według Macierewicza to właśnie prezydent Lech Kaczyński jest twórcą programu niezależności polskiej energetyki. Powiedział on, że nigdy nie zgodzi się na sprywatyzowanie polskiej energetyki ani na układy międzynarodowe, które zepchną polskie źródła energetycznej niezależności na margines. Rząd Beaty Szydło realizuje to zobowiązanie i ono na pewno zostanie dotrzymane - zadeklarował minister.

Dziękując górnikom za "narażanie życia w służbie Polsce", Macierewicz zapewnił, że rząd PiS zrobi wszystko, aby polska energetyka pozostała w polskich rękach i aby kraj mógł w oparciu o nią "odbudować siłę gospodarczą Polski".

Swoim Szczęść Boże obejmuję nie tylko te pokłady, które obecnie są w Bełchatowie eksploatowane, ale także te, które są wielką nadzieją na kontynuację tej pracy w przyszłości. Tak jak posłowie, którzy pracują intensywnie w Sejmie nad tym problemem, jak m.in. reprezentujący was Dariusz Kubiak, tak my wszyscy przykładamy się do tego, by złoża złoczewskie zostały otwarte - powiedział Macierewicz.