Słynna świnoujska pirania kończy 30 lat – wynika z szacunków jej opiekunów z Muzeum Rybołówstwa. To prawdopodobnie najstarsza ryba w Europie.

Do Świnoujścia pirania, a dokładnie paku czarnopłetwy trafił, gdy był już kilkuletnią rybą. Od tego czasu mieszka w akwarium w muzeum. Po pewnym czasie trzeba było je zmienić, bo pirania z poprzedniego wyrosła.

Świnoujska pirania karmiona jest sercami wołowymi, ale najbardziej smakują jej banany. Jak to w życiu bywa, po trzydziestce ryba utyła i trzeba było przestawić ją na dietę.

Nie wiadomo nadal, jakiej płci jest ten okaz. Pracownicy muzeum podejrzewają, że to samica, bo jest bardzo humorzasta. Opiekun woła na nią Kasia. W przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojego gatunku, Kasia stroni od towarzystwa. Ryby, które wpuszczano do akwarium, żeby dotrzymywały jej towarzystwa, pirania zjadała. Gdy w akwarium zamieszkał z nią sporych rozmiarów sum, za duży, aby pirania mogła go pożreć, ryba postanowiła wziąć go głodem i systematycznie odganiała od pożywienia.

( mn)