Poprawia się sytuacja na drogach lokalnych na Lubelszczyźnie. Do wszystkich miejscowości, które wcześniej były zasypane przez śnieg, można już dojechać. W regionie nieprzejezdnych jest jeszcze prawie 30 kilometrów dróg gminnych.

W powiecie hrubieszowskim dojazd do wszystkich miejscowości jest już możliwy. Sprzęt pracuje głównie przy poszerzaniu dróg, aby mogły swobodnie jeździć busy i autobusy - potwierdził dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Hrubieszowie Zbigniew Więch.

Na drogach powiatu hrubieszowskiego pracuje sprzęt ze starostwa: cztery pługi wirnikowe, pięć pługo-piaskarek, ciągnik wyposażony w pług i ładowarko-koparka oraz jeden pług wirnikowy z zarządu dróg wojewódzkich.

Zawiane śniegiem niemal wszystkie drogi

W powiecie hrubieszowskim jest około 570 km dróg powiatowych. W ubiegłym tygodniu niemal wszystkie zawiane zostały śniegiem.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało we wtorek po południu, że na terenie gminy Grabowiec w powiecie zamojskim udrożniono dojazd do miejscowości Dańczypol i nie ma już miejscowości na Lubelszczyźnie, do których nie można dojechać.

Z wcześniejszego komunikatu MAC wynikało, że jeszcze o godz. 6 rano we wtorek na terenie czterech z 24 powiatów Lubelszczyzny łącznie nieprzejezdnych było prawie 100 km dróg gminnych i powiatowych na Lubelszczyźnie, z czego ponad połowa w powiecie hrubieszowskim.

Wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc poinformowała we wtorek wieczorem, że w powiecie hrubieszowskim nieprzejezdnych było jeszcze pół kilometra dróg powiatowych oraz 4 km dróg gminnych (w gminie Trzeszczany), a w powiecie zamojskim  - ok. 24 km dróg gminnych. Mamy zdecydowaną poprawę, choć drogi są białe - zaznaczyła. Dodała, że trwają prace nad poprawą stanu dróg.

W szkołach odwołano lekcje

Jak poinformował lubelski kurator oświaty Krzysztof Babisz, w sześciu szkołach w powiecie hrubieszowskim, z powodu kłopotów z dojazdem, lekcje we wtorek zostały odwołane. W poniedziałek zajęcia nie odbyły się w 28 szkołach.

Wojewoda powiedziała, że w środę lekcji nie będzie jeszcze w dwóch szkołach, ale w jednej z nich - z powodu awarii centralnego ogrzewania.
W poniedziałek Jolanta Szołno-Koguc wydała polecenie starostom i wójtom z powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i krasnostawskiego zobowiązujące ich do zapewnienia przejezdności dróg w terminie 24 godzin. Co dwie godziny samorządowcy mają składać meldunki o postępach prac do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

(mal)