Wszystko wskazuje na to, że po wakacjach Łódź utknie na komunikacyjnej mieliźnie. Niemile zaskoczeni zostaną kierowcy, którzy będą chcieli poruszać się po mieście we wrześniu. A wszystko za sprawą rozkopanych, zamkniętych dróg, które są remontowane lub prowadzone są inne prace - np. wymiana rur, torów.

Łodzianie, korzystający z komunikacji miejskiej, także nie powinni spodziewać się łatwego życia. Przez remonty już teraz autobusy i tramwaje jeżdżą zmienionymi trasami, a przystanki są zawieszone albo przeniesione. Na dodatek, według etatowych pracowników MPK, od poniedziałku (03.09) na ulicach miasta będzie mniej tramwajów i autobusów, bo brakuje motorniczych i kierowców. MPK zrezygnowało częściowo z usług spółdzielni, która po godzinach pracy na etacie w MPK, zatrudniała kierowców i motorniczych za niższe pieniądze. Ci pracownicy jeździli na tych samych trasach, ale mniej zarabiali, bo to była forma dorabiania sobie w czasie wolnym od pracy w MPK. W ten sposób miejski przewoźnik miał uzupełnione braki w obsadzeniu poszczególnych linii pracownikami. Z jednej zajezdni w ciągu dnia wyjeżdżało około 20 pojazdów, którymi kierowali pracownicy dodatkowi, zatrudniani przez spółdzielnię. Teraz tych pracowników będzie brakować, bo nowi kierowcy i motorniczy mają wyjechać na trasy na początku listopada. Mniej pracowników do obsługi linii, to na pewno dłuższy czas oczekiwania na komunikację miejską i mniejsza częstotliwość kursowania autobusów i tramwajów.

Utrudnienia drogowe w Łodzi:

Droga krajowa numer 1 i 14 - ul. Paderewskiego/Rzgowska/Broniewskiego - remont węzła torowego na skrzyżowaniu. Jadąc od centrum ul. Broniewskiego, nie da się skręcić w lewo, w ul. Rzgowską i jechać w stronę Katowic. Z drugiej strony ul. Broniewskiego można skręcić w prawo w ul. Rzgowską, a poruszając się ul. Rzgowską od ul. Dąbrowskiego da się skręcić w prawo w ul. Paderewskiego. Wstrzymany jest ruch tramwajów na ul. Rzgowskiej na odcinku od ul. Dąbrowskiego do ul. Kurczaki oraz na ul. Paderewskiego na odcinku od ul. Rzgowskiej do ronda Lotników Lwowskich. Dotychczasowe trasy linii autobusowych 52, 70, 70A, 70B, 75, N3 oraz trasy tramwajów nie ulegną zmianie. Zmienione są trasy zastępczej komunikacji autobusowej Z3, Z4, Z5 oraz linii 72. Funkcjonują stałe przystanki autobusowe i dodatkowe:

- Broniewskiego - Kilińskiego (tymczasowy, w kierunku południowym)

- Kilińskiego - Śląska (tymczasowy, w kierunku południowym)

- Bankowa - Rzgowska (tymczasowy, w kierunku wschodnim)

- Łąkowa - Kopernika (tymczasowy, w kierunku północnym)

- Legionów - Zachodnia (przy tramwajowym, oba kierunki),

- Legionów - Gdańska (przy tramwajowym, na zachód),

- Gdańska - Legionów (przy tramwajowym, na północ)

- Gdańska - 1 Maja (przy tramwajowym, oba kierunki),

- Gdańska - Zielona (przy tramwajowym, oba kierunki),

- Gdańska - Struga (przy tramwajowym, na południe),

- Gdańska - Struga (tymczasowy, za skrzyżowaniem, na północ),

- Cieszyńska - Politechniki (tymczasowy dla wysiadających, w przypadku zakończenia prac na ul. Żeromskiego),

- Żeromskiego - Mickiewicza (tymczasowy, za skrzyżowaniem w kierunku południowym)

Ul. Franciszkańska/Północna (wymiana torów tramwajowych).

- Jadąc ulicą Franciszkańską - nakaz skrętu w prawo w ul. Północną.

- Jadąc ulicą Kilińskiego - nakaz skrętu w prawo lub na wprost.

- Jadąc ulicą Północną w kierunku wschodnim - nakaz skrętu w prawo lub na wprost.

- Jadąc ulicą Północną w kierunku zachodnim - nakaz skrętu w prawo lub na wprost; ruch odbywa się tylko południową jezdnią i w tym czasie jezdnia jest dwukierunkowa.

Objazdami jeżdżą też tramwaje linii: 1, 5 i 6 oraz autobusy miejskie linii: N6. Kursuje autobus zastępczy Z6. Na czas remontu zawieszone są także przystanki:

- Franciszkańska - Wojska Polskiego (w kierunku północnym)

- Franciszkańska - Północna (w kierunku południowym)

- Kilińskiego - Północna (w kierunku północnym)

- Kilińskiego - Pomorska (w kierunku południowym)

- Wojska Polskiego - Franciszkańska (w obydwu kierunkach)

- Wojska Polskiego - Marynarska (w obydwu kierunkach)

- Wojska Polskiego - Głowackiego (w obydwu kierunkach)

- Wojska Polskiego - Sporna (w obydwu kierunkach)

- Wojska Polskiego - Strykowska (w obydwu kierunkach)

- Wojska Polskiego - pl. Kościelny (w kierunku zachodnim)

- Strykowska (pętla)

Zamknięta ul. Przędzalniana (od Tymienieckiego do Milionowej). Roboty drogowe, przebudowa nawierzchni, chodników, oświetlenia i sygnalizacji.

Zamknięta ul. Łagiewnicka (od Julianowskiej do Dolnej). Dodatkowy pas dla lewoskrętu z ul. Julianowskiej w ul. Zgierską i dla jadących ul. Julianowską 2 pasy do jazdy na wprost w ul. Pojezierską.

Ul. Kopernika/Gdańska (przebudowa magistrali ciepłowniczej w ul. Żeromskiego). Przejazd ul. Żeromskiego jest możliwy jedynie w kierunku z południa na północ, czyli jadąc od strony al. Mickiewicza w stronę ul. Zielonej. Na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego z Kopernika nie można skręcać w lewo z ul. Żeromskiego. Jadąc ul. Żeromskiego z północy na południe (odcinek od ul. Skłodowskiej-Curie do Kopernika) jest nieprzejezdny, co oznacza brak możliwości skrętu w ul. Kopernika i jazdy na wprost. Przejezdna ul. Zamenhofa.

Utrudnienia na ul. Biegańskiego (wymiana gazociągu na odcinku prawie 1,5 km od ul. Zgierskiej do ul. Łagiewnickiej).

Zamknięta ul. Ustronna (od Granicznej do Paradnej)

Ograniczenia w ruchu i częściowo zamknięte ul. Knychalskiego i Węglowa (roboty na terenie dworca Łódź Fabryczna). Dojazd do stacji paliw od ul. Tramwajowej.

Zamknięta ul. Galileusza (zakaz nie dotyczy: ruchu tranzytowego, mieszkańców zamkniętej ulicy oraz klientów i pracowników pobliskich salonów).

Utrudnienia na ul. Aleksandrowskiej (od ul. Szparagowej). Prace, związane z siecią ciepłowniczą.