Motocykliści będą mogli korzystać z buspasów w Łodzi. Na razie będą mogli poruszać się buspasami w ciągu al. Palki i al. Rydza-Śmigłego."

Już teraz wstęp na buspasy mają zagwarantowane taksówki oraz pojazdy uprzywilejowane w akcji. Co istotne - ta regulacja dotyczy jedynie buspasów wzdłuż al. Palki i al. Śmigłego Rydza. Nie obejmuje natomiast buspasów tworzonych dla komunikacji miejskiej specjalnie w związku z przebudową trasy W-Z – tłumaczy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na trasach udostępnionych dla jednośladów umieszczono znaki informacyjne "uwaga motocyklista na buspasie".  

Od trzech lat staraliśmy się o uzyskanie zgody na wjazd na buspasy. Łódź jest coraz bardziej zatłoczona. Motocykle - zgodnie z prawem - mogą przejeżdżać między samochodami stojącymi w korku, ale powoduje to ryzyko, np. zahaczenia motocyklem o samochód, przewrócenia się motocyklisty czy porysowania pojazdów. Przerzucenie ruchu na buspasy daje komfort motocyklistom i bezpieczeństwo innym pojazdom. Komunikacja miejska na pewno na tym nie straci, bo motocykle poruszają się znacznie szybciej niż autobusy – mówi przedstawiciel Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów Sebastian Matysiak.

To program pilotażowy, jeśli w ciągu najbliższych miesięcy się sprawdzi, motocykliści uzyskają prawo do poruszania się wszystkimi buspasami w Łodzi - dodał Matysiak.   
 
(mpw)