"Mam ogromny problem z tym, na kogo dziś głosować. Gdyby wybory były dziś, to nie wiem" - mówi Tomek Lipiński, muzyk rockowy, lider i współzałożyciel zespołów Brygada Kryzys i Tilt, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Wśród wyborców PO jest coraz więcej osób, które na PO nie chcą już głosować". Alternatywy? "Korwin-Mikke to oszołom, a skrajna prawica jest mi zupełnie obca światopoglądowo. Gdyby skrajna prawica doszła do władzy, dla mnie to byłby scenariusz tragiczny dla kraju" - mówi Tomek Lipiński w RMF FM.

Tomasz Lipiński odpowiada na pytania słuchaczy RMF FM

Napisałem piosenkę o płk. Kuklińskim, bo był bohaterem

Słuchacze RMF FM sugerują, żebym napisał epitafium dla PO? "Coś w tym jest" - mówi Tomek Lipiński w RMF FM. "Nie planuje pisania utworów dla PO. Z piosenek, które napisałem ostatnio, które są już gotowe na nową płytę, mam np. piosenkę o pułkowniku Kuklińskim, którego uważam za bohatera". "Piosenka o płk. Kuklińskim to pieśń o tragicznym losie człowieka, który rozmontował system, system sowiecko amerykański i sprawił, że świat zaczął się zmieniać" - wyjaśnia gość RMF FM.

Nienawiść i awantury pod krzyżem

"Druga piosenka, którą ostatnio skończyłem, nawołuje do miłości bliźniego. W duchu biblijnym. Dziś widzę nienawiść szerzoną w imię chrześcijaństwa i awantury pod krzyżem. Słyszę dysonans i próbuje nawoływać do harmonii" - tłumaczy.

Jestem wyborcą stojącym pod ścianą

"Jestem wyborcą, stojącym przed ścianą, na jałowym polu". "Nie widzę polityków, którzy mogliby przekonać nas do tego, co dalej. Jeśli nie pojawi się nikt z rozsądnym pomysłem, nie będzie, na kogo głosować".

Artystów wyparli celebryci

"Urodziłem się za Bieruta. Należę do pokolenia, które doskonale pamięta Gomułkę, Gierka, Solidarność, stan wojenny. Doskonale pamiętam jak Polska wyglądała wtedy. Nie ulega wątpliwości, że dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego. Poszliśmy naprzód.  Jesteśmy zupełnie innym krajem. Wtedy od świata rozwiniętego dzieliła nas przepaść. Dziś już tylko wysokość dochodów. Ludzie się łatwo przyzwyczajają do rosnącego standardu a to budzi coraz większe nadzieje, ale zapominając skąd wyszliśmy. Tracimy z oczu to, że udało nam się dokonać olbrzymiego skoku" - tłumaczy.

"Mam swoje małe frustracje. W rozwiniętych krajach artystów się wspiera. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak wyglądał świat 300, 500, 1000 lat temu, dowiadujemy się tego ze sztuki, z malowideł w grotach, z Jana Sebastiana Bacha. Jeśli pamiętamy nazwiska polityków to dlatego, że byli mecenasami artystów. To, jak trudno się dziś artystom żyje to wielki temat, którym się dziś trzeba znaleźć. Dziś artystów wyparli celebryci" - mówi gość RMF FM.

Tomek Lipiński posłem?

Tomek Lipiński posłem? "Lepiej być europosłem. Zarobki większe, ale nie ciągnie mnie do polityki" - mówi gość RMF FM.

(abs)