Borys Budka jako nowy lider PO to dobry wybór dla nas; mamy nadzieję, że opozycja będzie mogła bliżej współpracować, liczymy na partnerstwo i współdziałanie ponad podziałami politycznymi w ważnych dla Polaków sprawach - oceniają politycy Lewicy.

Borys Budka okazał się najbardziej "lśniącym", pozytywnym z kandydatów, którzy startowali do stanowiska przewodniczącego PO. Liczę na to, że teraz, kiedy proces wyboru szefa PO się zakończył, uda nam się dobrze współpracować ponad podziałami politycznymi w ważnych dla Polski sprawach. Spodziewam się, że teraz będziemy szukać w ramach opozycji spraw, które nas łączą i ograniczali liczbę tych, które nas dzielą - powiedział PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Według niego "są powody, by tej dobrej współpracy się spodziewać". Niedawno udało się podczas posiedzenia Sejmu podpisać wspólny z PSL apel do prezydenta Dudy w sprawie tzw. ustawy kagańcowej, uczestniczył w tym właśnie Borys Budka. To zapowiada dobrą współpracę, ale chcielibyśmy także, aby PO nie miała poczucia, że jest dominująca na opozycji i by działała w dialogu z nami, powinno być szanowane partnerstwo i współpraca - podkreślił.

Gawkowski dodał, że Lewica liczy na lepszą współpracę z Budką niż z dotychczasowym szefem PO Grzegorzem Schetyną. Grzegorzowi Schetynie zdarzało się powiedzieć jedno, a zrobić coś zupełnie innego - zauważył szef klubu Lewicy.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie wybór nowego szefa PO skomentował także przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty. Podkreślił, że "ma wiele szacunku" dla Schetyny jako osoby, która dotąd kierowała największą partią opozycyjną. Faktycznie jest jednak tak, że od kilku miesięcy nie mieliśmy kontaktu. Nie dogadywaliśmy się, nie było kontaktu Lewicy z PO. To dobry wybór dla nas, bo mamy nadzieję, że opozycja będzie mogła bliżej współpracować - powiedział polityk. Dodał, że czas pokaże czy ta współpraca faktycznie okaże się udana.

Wybory na nowego szefa Platformy Obywatelskiej

Według nieoficjalnych wyników sobotnich wyborów na przewodniczącego PO, Budka zdobył 78,77 proc. głosów. Pokonał Tomasza Siemoniaka, Bogdana Zdrojewskiego i Bartłomieja Sienkiewicza.

Udział w wyborach wzięło 76,4 proc. uprawnionych osób. Oficjalne wyniki będą znane prawdopodobnie w środę.