Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada materiały od policji ws. piątkowych wydarzeń pod Sejmem. Dostała też zawiadomienia PO i Nowoczesnej w sprawie domniemanego złamania prawa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - poinformował rzecznik prokuratury Michał Dziekański. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozmawiał z przedstawicielami mediów. Będą nowe propozycje dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie - zapowiedział Karczewski po spotkaniu. Na początku stycznia podjęte będą rozmowy dotyczące ostatecznych rozwiązań. Prezydent RP spotkał się z marszałkiem Sejmu i prezesem PiS. Duda skieruje list do marszałka z prośbą o ocenę sytuacji w Sejmie. Wydarzenia wokół kryzysu politycznego śledzimy w naszej relacji minuta po minucie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:32

Ustawa budżetowa została uchwalona z pełnym poszanowaniem Konstytucji RP i Regulaminu Sejmu - napisał Marek Kuchciński na Twitterze. 

Zamieścił także zdjęcie wyników piątkowego głosowania nad ustawą budżetową z podpisami posłów sekretarzy, zgodnie z którymi w głosowaniu tym udział wzięło 236 posłów, za uchwaleniem ustawy budżetowej było 234 posłów, dwóch było przeciw, a nikt się nie wstrzymał od głosu.

Kuchciński poinformował też, że na internetowej stronie Sejmu są zamieszone dane dotyczące także innych głosowań, które odbyły się w piątek.

20:27

Nadzieja umiera ostatnia, prezydent nie podjął jeszcze decyzji ws. reformy edukacji - mówili po spotkaniu z prezydentem organizatorzy poniedziałkowej pikiety przeciwko reformie.

20:15

Polacy potrzebują dzisiaj uspokojenia sytuacji - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

20:14

Zbliżają się święta. Rozbijanie nastrojów w takim momencie jest bardzo rażące i drastyczne - stwierdził Andrzej Duda.

20:12

Prezydent Duda zaapelował, by nie eskalować dalej tego sporu.

20:10

To, co się wczoraj wydarzyło przed Wawelem, gdzie próbowano nie tylko zatrzymać, ale także zaatakowano prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który jechał na grób swojego brata, to coś, co się nie mieści w naszej kulturze - powiedział prezydent Andrzej Duda w TVP.

20:05

18:50

Sejm na swojej stronie internetowej zamieścił komunikat na temat spotkania Prezydenta RP Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Marszałek wyjaśnił prezydentowi "wszelkie kwestie związane z pracą dziennikarzy w Sejmie". Prezydent ma wystosować oficjalny list do marszałka Sejmu z prośbą o "szczegółowe informacje i ocenę wydarzeń i sytuacji panującej w Sejmie". Kuchciński zadeklarował, że "udzieli Prezydentowi wyczerpujących odpowiedzi i wyjaśnień".

Marszałek Sejmu podkreślił, że "nie ma i nie było żadnych planów mających na celu uniemożliwienie dostępu mediów do informacji publicznej i relacjonowania prac parlamentu. Marszałkowi zależało jedynie, i zależy nadal, na lepszej organizacji pracy dziennikarzy".

Marszałek poinformował także Dudę o "łamaniu prawa przez posłów opozycji w trakcie i po zakończeniu posiedzenia Sejmu".

18:45

Marek Suski z PiS zapowiedział, że złoży do prokuratury zawiadomienie o zaatakowaniu go przez jednego z posłów PO.

17:50

"Zapewniłem Prezydenta RP, że sprawa funkcjonowania przedstawicieli środków przekazu w gmachu Parlamentu pozostaje otwarta" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński na swoim Twitterze.

17:48

Senacka komisja praw człowieka zarekomendowała przyjęcie bez poprawek tzw. ustawy dezubekizacyjnej.

17:40

W środę sytuacją w Polsce zajmie się Komisja Europejska - informuje z Brukseli nasza korespondentka Katarzyna Szymańska-Borginon.

Sygnały, że sprawę praworządności w Polsce będą omawiać unijni komisarze, były podawane już przed wybuchem konfliktu wokół ograniczenia dostępu mediów do Sejmu. Ta kwestia z pewnością zostanie jednak poruszona. 

17:37

Zakończyło się spotkanie ścisłych władz PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego, premier Beaty Szydło i części wiceprezesów. 

17:35

MSWiA poinformowało, że Komendant Stołeczny Policji oraz Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie powołali specjalne zespoły, które dokonają analizy zebranego materiału dowodowego, w tym zarejestrowanych nagrań, pod kątem ewentualnego naruszenia prawa w nocy z piątku na sobotę. Dotychczas policja wylegitymowała 185 osób.

Materiał dowodowy zostanie przekazany do prokuratury, która dokona ostatecznej oceny prawno-karnej.

17:28

Do końca czerwca chcemy pokazać kolejne propozycje w reformie systemu edukacyjnego - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Przed Pałacem Prezydenckim trwa pikieta przeciwko reformie edukacji. Zebrani mają ze sobą transparenty: "Grabarze a nie lekarze polskiej oświaty", "PiS - zgłoście nieprzygotowanie".

17:06

Prezydent Andrzej Duda odwołał ze stanowiska Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Macieja Łopińskiego, jednocześnie powołując na to stanowisko Pawła Muchę.

17:00

Senackie komisje - rodziny oraz praw człowieka - rozpoczęły prace nad tzw. ustawą dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL. Posiedzenie rozpoczęło się od sporu między szefami obu komisji. Senatorowie PO opuścili obrady.

16:55

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował list do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ws. ograniczania wstępu dziennikarzy na teren Sejmu oraz obywatelskiego prawa do informacji.

"Ogromne zaniepokojenie RPO, z punktu widzenia ochrony praw obywatelskich, wzbudziła opublikowana w dniu 14 grudnia br. na stronach internetowych Sejmu "Informacja na temat zmian w organizacji pracy mediów w Parlamencie", przedstawiona przez Biuro Prasowe Kancelarii Sejmu" - napisał Bodnar.

RPO przekazał marszałkowi swoją ocenę i wnioski zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony wolności i praw człowieka i obywatela. Poprosił także o zajęcie stanowiska w tej sprawie. 

16:28

W siedzibie PiS trwa spotkanie premier Beaty Szydło i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - dowiedziała się PAP od polityków partii.

16:25

Sejm RP: Konstytucja stanowi o prawie uzyskiwania informacji i możliwości rejestracji dźwięku lub obrazu, ale tryb jej udzielania ustala Sejm.

16:14

Prezydent Andrzej Duda skieruje list do marszałka Marka Kuchcińskiego z prośbą o ocenę sytuacji w Sejmie - dowiedziała się PAP. 

Wcześniej prezydent przez niemal dwie godziny rozmawiał z marszałkiem Kuchcińskim oraz prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie zakończyło się po godz. 15.

15:47

Na demonstrujących przed Sejmem czekał dziś ciepły posiłek.

15:45

Dotychczas tylko PSL zadeklarowało gotowość udziału w zaproponowanym przez szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru spotkaniu liderów partii. Spotkanie ma być poświęcone kryzysowej sytuacji w polskiej polityce.

15:25

Za rozpaczliwą próbę wycofania się z sytuacji przez opozycję i "wniosek absurdalny" wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki uznał postulat, by marszałek Sejmu Marek Kuchciński złożył dymisję. 

Posłowie Platformy: Cezary Tomczyk, Sławomir Nitras i Agnieszka Pomaska zażądali dymisji marszałka Kuchcińskiego oraz zrzeczenia się przez niego immunitetu poselskiego.

15:20

Ryszard Petru z Nowoczesnej zaproponował zorganizowanie we wtorek spotkania, w którym mieliby uczestniczyć przedstawiciele klubów opozycyjnych. 

15:13

Komisja Europejska zajmie się na środowym posiedzeniu Polską - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Dodała, że stanie się to na wniosek szefa KE Jeana-Claude'a Junckera. Nieoficjalne źródła w KE podają, że ma to związek z ostatnimi wydarzeniami w Polsce.

15:03

W Pałacu Prezydenckim zakończyło się spotkanie Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. 

14:40

Posłuchajcie, co ustalono podczas spotkania marszałka Senatu z przedstawicielami mediów.

14:17

Do 6 stycznia zostaną zaprezentowane nowe propozycje dotyczące pracy dziennikarzy w parlamencie - poinformował marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z przedstawicielami mediów.

14:06

Będą nowe propozycje dotyczące pracy dziennikarzy w Sejmie - zapowiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu z dziennikarzami. Zasady, które obowiązują obecnie, będą obowiązywały nadal. Na początku stycznia podjęte będą rozmowy dotyczące ostatecznych rozwiązań.

13:41

We wtorek o godz. 9.30 zbiera się klub PO - poinformował Sławomir Neumann, szef PO. Posłowie Platformy mają m.in. omówić dalsze scenariusze w związku z planowanym posiedzeniem Senatu, który ma zająć się tegoroczną ustawą budżetową.

13:39

Nie ma powodu do niepokoju w związku z wydarzeniami ostatnich dni - oświadczył wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Według niego "nie dzieją się żadne nadzwyczajne zdarzenia".

13:28

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w drodze na spotkanie z Prezydentem RP.

13:25

Wnioski Platformy i Nowoczesnej w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego ośmieszają ich autorów - powiedział w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Podkreślił, że marszałek Kuchciński działał zgodnie z prawem.

Opozycja zarzuca marszałkowi Kuchcińskiemu, że przeniesienie obrad Sejmu do Sali Kolumnowej było niezgodne z prawem. Według PO, Kuchciński naruszył art. 231 kodeksu karnego. Stanowi on, że "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

13:00

O 13 powinno się zaczynać spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

Od godziny o zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie marszałek senatu Stanisław Karczewski rozmawia z przedstawicielami mediów.

12:53

Prokuratura Okręgowa w Warszawie bada materiały od policji ws. piątkowych wydarzeń pod Sejmem; dostała też zawiadomienia PO i N w sprawie domniemanego złamania prawa przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - poinformował rzecznik prokuratury Michał Dziekański.

12:20

Nowoczesna już złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Śródmieście zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. 

12:05

Jesteśmy bardzo negatywnie nastawieni do pracy marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, natomiast o tym, czy będziemy go odwoływać czy też nie, będziemy dyskutować dopiero na nowym posiedzeniu Sejmu - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Zaznaczył, że "na tym etapie skład prezydium Sejmu jest taki, jaki jest". W związku z tym, czy mi się marszałek Kuchciński podoba, czy też nie, nie ma innego wyjścia, musimy z nim rozmawiać - dodał Petru.

11:37

W poniedziałek o godz. 13 prezydent spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski zaznaczył, że rozmowy z liderami opozycji służą uspokojeniu nastrojów; dzięki nim prezydent ma też uzyskać szczegółową wiedzę o piątkowych wydarzeniach w Sejmie.

11:16

Na stronach internetowych Sejmu opublikowano wyniki piątkowych głosowań, które odbyły się w Sali Kolumnowej. Wynika z nich m.in., że za przyjęciem projektu budżetu na 2017 rok głosowało - 236  posłów, "za"  było 234, przeciw - 2, nikt nie wstrzymał się od głosu. Nie głosowało 224 posłów.

11:00

Marszałek Kuchciński od dwóch dni nie zabrał głosu w sprawie piątkowych obrad Sejmu, utracił możliwość sprawowania swojej funkcji - ocenił poseł PO Sławomir Nitras. Od ponad dwóch dób nikt nie widział człowieka, który doprowadził do największego w historii wolnej Polski kryzysu konstytucyjnego - dodał.

Poseł PO podkreślił, że jedyną osobą, która ma narzędzia do rozwiązania konfliktu jest Jarosław Kaczyński.

10:55

Posłowie Platformy: Cezary Tomczyk, Sławomir Nitras i Agnieszka Pomaska zażądali na konferencji prasowej dymisji marszałka Kuchcińskiego oraz zrzeczenia się przez niego immunitetu poselskiego.

Marszałek przekroczył swoje uprawnienia używając Straży Marszałkowskiej przeciwko posłom. Straż Marszałkowska, na rozkaz marszałka Sejmu stanęła na drodze na salę posiedzeń, dlatego to posiedzenie choćby z tego powodu jest nieważne. Marszałek też nie dopełnił obowiązków, dlatego że nie zapewnił funkcjonowania Sejmu w godny sposób, zgodny z regulaminem Sejmu i konstytucją - argumentował Tomczyk.

Jak dodał, Kuchciński naruszył art. 231 kodeksu karnego. Stanowi on, że "funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3". 

(mal)