Nieznani sprawcy w nocy pomazali olejem oraz fekaliami popiersie płk. Ryszarda Kuklińskiego w parku Jordana w Krakowie. Dewastacja została zgłoszona policji - poinformował przewodniczący towarzystwa opiekującego się parkiem, Kazimierz Cholewa.

To druga dewastacja pomnika w ciągu miesiąca.

Jak mówi Cholewa, park jest zamykany na noc, ale są trzy dziury, przez które można się tam dostać. Park Jordana jest największym tego typu terenem w centrum miasta, ponad 20-hektarowym. Jest nie do pomyślenia, że nie ma tam monitoringu, ani strażników parkowych - uważa Cholewa.
 
Zastępca dyrektora ds. informacji Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Krakowa Filip Szatanik powiedział, że miasto zwróci się do komendanta Straży Miejskiej i szefa Komendy Miejskiej Policji o większą czujność funkcjonariuszy patrolujących ten teren. To zatrważające, że po raz kolejny doszło do dewastacji pomnika - dodał.
 
Policja na razie nie ustaliła sprawców dewastacji.
 

Pułkownik Ryszard Kukliński był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 roku sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 roku uchylono. Zmarł 11 lutego 2004 roku na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Kukliński jest honorowym obywatelem Krakowa. Jego popiersie w parku Jordana zostało odsłonięte w 2006 roku.

(mpw)