Od wtorku na Kazimierzu obowiązuje strefa ograniczonego ruchu. Do ścisłego centrum dzielnicy, czyli w ulice otaczające Plac Nowy, wjadą tylko mieszkańcy, taksówki oraz samochody dostawcze. Ruch jednokierunkowy obowiązuje natomiast na części ulic Miodowej, Estery, Halickiej i Józefa.

Nowe zasady ruchu oznaczają, że dojazd do ulic Miodowej, Dietla, Józefa, Krakowskiej, Dajwór i Starowiślnej jest możliwy dla wszystkich. Na węższe, wewnętrzne ulice, wjazd mają już tylko mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze oraz goście hotelowi.

Zmieniły się również kierunki ruchu na niektórych ulicach. Ma to zniechęcić kierowców do krążenia wokół dzielnicy. Odcinek ulicy Miodowej między ul. Bożego Ciała i Brzozową jest jednokierunkowy (przejazd możliwy w kierunku ulicy Starowiślnej), a na odcinku od ul. Brzozowej do Starowiślnej zachowane są dwa kierunki ruchu.

Zmiany wprowadzone zostały również na ul. św. Wawrzyńca. Ulica jest teraz ulicą jednokierunkową, ale samochody poruszają się po niej odwrotnie niż dotychczas.

Jeden kierunek ruchu został wprowadzony również na ul. Halickiej (od ul. Przemyskiej do ul. Miodowej). Dodatkowo na ul. Dietla, na skrajnych pasach pomiędzy ul. Krakowską i Starowiślną, wyznaczone zostały miejsca do parkowania dostępne w nocy i w weekendy.

Opinie kierowców są podzielone.

Wydaje mi się, że to jest jednak za duże obostrzenie dla dzielnicy, która mimo wszystko nie była trudna do przejazdu - mówi jeden z kierowców. Kwestia przyzwyczajenia. Jak będzie, zobaczymy - twierdzi inny.

(ł)