Prezydent Krakowa chce, by sejmik województwa małopolskiego wprowadził zakaz ogrzewania mieszkań piecami węglowymi. Przepisy miałyby pomóc oczyścić powietrze z trującego smogu. W Krakowie normy zanieczyszczenia powietrza są bowiem wielokrotnie przekroczone.

Szanse na to, że takie przepisy zostaną uchwalone, są bardzo duże - wszyscy bowiem mają już dość niebezpiecznego dla zdrowia smogu.

Głosowanie nad uchwałą o zakazie używania węgla będzie jednak możliwe najwcześniej w czerwcu. Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, właściciele nieekologicznych pieców będą mieli od 5 do 7 lat na ich wymianę. W nowych domach i budynkach zakaz używania węgla zacznie obowiązywać od razu.

Normy wielokrotnie przekroczone

Normy zanieczyszczenia powietrza są w Krakowie wielokrotnie przekroczone. Ma to związek ze zwiększeniem stężenia tzw. pyłów zawieszonych w powietrzu. Pyły składają się m.in z drobinek węgla, siarczanów, azotanów, chlorków, a także substancji toksycznych.

Zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym niekorzystnie wpływa na układ oddechowy. Dolegliwości mogą się pogłębiać szczególnie u osób cierpiących na astmę i inne schorzenia dróg oddechowych. Częstymi objawami są stany zapalne, podrażnienia błon śluzowych oka, nosa i gardła.