W mojej opinii w perspektywie 10 lat powinna w Polsce powstać elektrownia atomowa, a około 2050 roku Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla - przekonuje w rozmowie z "Wprost" minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister zapytany o przyszłość węgla powiedział: Jest oczywiste, że musimy od niego odchodzić. Trzeba to jednak robić rozsądnie i stopniowo, rozbudowując inne źródła energii, w tym - co wywołuje pewne kontrowersje - także energię jądrową. Nie wiem jak ekolodzy, ale ja nie widzę innego wyjścia.

Kowalczyk dopytywany o to, kiedy Polska będzie mogła całkowicie zrezygnować z węgla, stwierdził: Moim zdaniem około 2050 roku, ale jest to mój pogląd, nie twarda deklaracja.

Na stwierdzenie tygodnika, że Polacy boją się elektrowni atomowej minister odpowiedział: Bo ciągle żywa jest pamięć o Czarnobylu. Z awariami elektrowni atomowych jest trochę tak, jak katastrofami lotniczymi - są niezwykle rzadkie, ale spektakularne. Musimy jednak pamiętać, że poza Czarnobylem i Fukushimą, w historii energetyki jądrowej nie mieliśmy żadnych istotnych problemów ekologicznych. Jest to energetyka zdecydowanie bezpieczna

"Wprost" w rozmowie z ministrem stwierdził, że dla wielu działania, które minister zapowiada są zbyt wolne. Tygodnik poprosił Kowalczyka o komentarz do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, którego uczestnicy zarzucają rządzącym bierność. Nie ukrywam, że obecność tysięcy młodych ludzi w dziesiątkach polskich miast, którzy wyrażają swoje zaniepokojenie zmianami klimatycznymi, to niezwykle ważny głos w debacie publicznej. Ze strony rządu oraz resortu środowiska młodzi ludzie mogą liczyć na nasze wsparcie w tej słusznej i szczytnej idei ochrony klimatu - odpowiedział Kowalczyk.

Przekazaliśmy jak do tej pory miliardy złotych na poprawę jakości powietrza i będziemy to robić nadal. Stawiamy również na inwestowanie przez domy jednorodzinne w odnawialne źródła energii. Przygotowaliśmy wiele programów wsparcia rządowego w tym zakresie. Naszym głównym celem jest zniwelowanie niskiej emisji - przyczyny smogu, który przekłada się także na zmiany klimatu - dodał minister.

***

30 września o godz. 18 zapraszamy na kolejną debatę wyborczą "Po Prostu Polska". Tematem przewodnim będzie ekonomia.

W programie pojawią się przedstawiciele wszystkich pięciu ogólnopolskich komitetów wyborczych.
 

Debatę na żywo będziecie mogli śledzić na RMF24 i na naszych profilach społecznościowych.