Przedstawiciele stowarzyszeń turystycznych z Krynicy Morskiej i tej położonej w górach - czyli Krynicy Zdroju – podpisali porozumienie o bardzo bliskiej współpracy. Kryniczanie deklarują chęć stworzenia… wspólnej metropolii.

Bliska współpraca zacząć ma się od wspólnych działań promocyjnych i turystycznych. Wkrótce ma na przykład ruszyć jedna strona internetowa - dla obu Krynic.

W czerwcu prawdopodobnie powstanie wspólny portal internetowy, na którym branża turystyczna zarówno z Krynicy Morskiej, jak i Krynicy Zdrój będzie mogła umieszczać swoje oferty. Chcemy w przyszłości uczestniczyć w targach turystycznych pod wspólnym szyldem. Jedno stoisko pod nazwą Krynica, gdzie będzie pełna oferta zarówna znad morza jak i z gór - mówi Krzysztof Swat, prezes stowarzyszenia Wspólna Krynica.

Już zaplanowane są także wymiany - seniorów i młodzieży. Latem młodzi ze Zdroju pojadą nad morze, a zimą młodzież z Krynicy Morskiej w góry, na narty.

W dalszej przyszłości planowane jest też obywatelskim referendum. Mieszkańcy mieliby wypowiedzieć się, czy chcą połączenia obu Krynic i utworzenia "korporacji" obu miast. Pół żartem pół serio mówi się nawet o wspólnych posiedzeniach radnych obu miast.

Treść porozumienia podpisanego dziś porozumienia:

My Kryniczanie, zamieszkali w Krynicy Morskiej i Krynicy-Zdrój, deklarujemy chęć stworzenia wspólnej metropolii krynickiej. Jej zadaniem będzie solidarne działanie na rzecz mieszkańców, poprawienie jakości ich życia, tworzenie nowych miejsc pracy, wspólna promocja obu miast i wymiana kulturalna.
Porozumienie to nie ma podwalin politycznych. To inicjatywa społeczna, wypływająca z potrzeb serc i umysłów. W dzisiejszym czasie kilometry nie robią już wrażenia. Świat jest globalną wioską, więc i My wychodzimy mu naprzeciw.
Inicjatorzy deklarują, że od dziś rozpoczynają zbieranie podpisów pod referendum. Żeby mieszkańcy Krynic mogli się wypowiedzieć, czy popierają tę akcję. Samo referendum powinno się odbyć w dniu wyborów samorządowych. Pokażemy, że ludzie potrafią działać dla wspólnego dobra ponad podziałami.
Damy dobry przykład całej Polsce. Stworzymy metropolię, która będzie wizytówką dla całego kraju. Inicjatywa ta powie: Polacy potrafią się ze sobą porozumieć! Potrafią się łączyć mimo tak wielu kilometrów.